2024 NISSAN SENTRA SV 4dr Sedan
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
Vehicle Description
Introducing the 2024 Nissan Sentra SV - the ultimate combination of style, performance, and technology. With its sleek and modern design, this sedan will turn heads wherever you go. The spacious interior offers plenty of room for you and your passengers to stretch out and relax. But don`t let its sophisticated appearance fool you - the Sentra SV is packed with powerful features under the hood.
Equipped with a 1.8-liter 4-cylinder engine, this car delivers impressive fuel efficiency without sacrificing performance. The smooth and responsive handling will make every drive a joy, whether you`re navigating city streets or cruising down the highway. And with advanced safety features like automatic emergency braking and blind spot warning, you can feel confident and secure behind the wheel.
But the 2024 Sentra SV doesn`t just excel in performance - it also boasts cutting-edge technology. The 7-inch touchscreen display allows you to seamlessly connect your smartphone and access your favorite apps, while the available BoseĀ® premium audio system will elevate your driving experience with its crystal-clear sound.
Don`t settle for a mediocre car - upgrade to the 2024 Nissan Sentra SV and experience the perfect blend of style, performance, and technology. Come see it for yourself at our dealership and take advantage of our special deals and financing options. Don`t miss out on owning this exceptional sedan. Visit us today!
| VIN | 3N1AB8CV1RY263527 |
| Stock Number | 263527 |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Nissan |
| Model | Sentra |
| Package | SV 4dr Sedan |
| Mileage | 8,907 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 30 |
| MPG - Highway | 40 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Rosewood Metallic |
| Interior | Charcoal |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 149 @ 6400 rpm |
| Torque | 146 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 12.4 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3038 lbs |
| Length, Overall | 182.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.5 in |
| Height, Overall | 56.9 in |
- Side Impact Beams
- Rear Parking Sensors
- Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Intelligent Forward Collision Warning w/Automatic Emergency Braking (AEB)
- Rear Automatic Braking (RAB)
- Lane Departure Warning (LDW) Lane Departure Warning
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (17)
- Engine: 2.0L DOHC I-4 -inc: idle stop/start
- Transmission: Xtronic Continuously Variable (CVT)
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Front-Wheel Drive
- 5.10 Axle Ratio
- 63-Amp/Hr Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 150 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 12.4 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (16)
- Tires: 205/60R16 All-Season
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Body-Colored Bumper Insert
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Black Grille w/Chrome Accents
- Trunk Rear Cargo Access
- Manual-Leveling Auto On/Off Reflector Halogen Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- Window Grid Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (38)
- Front Bucket Seats -inc: 6-way adjustable driver's seat, 4-way manual passenger's seat and height-adjustable front head restraints
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Mechanical Fuel
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive Cruise Control
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Space Lights
- Instrument Panel Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| Abs - 4-Wheel | Active Grille Shutters |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Stop And Go Cruise Control - Semi-Automatic |
| Air Filtration | Airbag Deactivation - Occupant Sensing Passenger |
| Alternator - 150 Amps | Antenna Type - Element |
| Anti-Theft System - Vehicle Immobilizer | Assist Handle - Rear |
| Auto Start/Stop | Automatic Emergency Braking - Rear |
| Auxiliary Audio Input - Usb | Axle Ratio - 5.03 |
| Battery - Maintenance-Free | Battery Saver |
| Blind Spot Safety - Sensor/Alert | Braking Assist |
| Camera System - Rearview | Cargo Area Light |
| Center Console - Front Console With Armrest And Storage | Check Rear Seat Reminder |
| Child Safety Door Locks | Child Seat Anchors - Latch System |
| Clock | Connected In-Car Apps - Siriusxm Weather |
| Cornering Brake Control | Cross Traffic Alert - Rear |
| Crumple Zones - Rear | Cupholders - Rear |
| Daytime Running Lights | Digital Odometer |
| Door Handle Color - Body-Color | Drive Mode Selector |
| Driver Attention Alert System | Driver Seat Manual Adjustments - Reclining |
| Electronic Brakeforce Distribution | Electronic Messaging Assistance - With Read Function |
| Emergency Interior Trunk Release | Emergency Locking Retractors - Rear |
| Exhaust - Hidden | External Temperature Display |
| Floor Material - Carpet | Front Air Conditioning |
| Front Air Conditioning Zones - Single | Front Airbags - Dual |
| Front Brake Diameter - 11.0 | Front Brake Type - Ventilated Disc |
| Front Brake Width - 0.9 | Front Bumper Color - Body-Color |
| Front Headrests - Adjustable | Front Seat Type - Bucket |
| Front Seatbelts - 3-Point | Front Shock Type - Twin-Tube Gas |
| Front Spring Type - Coil | Front Stabilizer Bar - Diameter 22 Mm |
| Front Struts - Macpherson | Front Suspension Classification - Independent |
| Front Suspension Type - Lower Control Arms | Front Wipers - Variable Intermittent |
| Fuel Economy Display - Range | Gauge - Tachometer |
| Grille Color - Chrome Accents | Hands-Free Phone Call Integration - Voice Operated |
| Headlights - Halogen | Infotainment - Nissanconnect |
| Infotainment Screen Size - 8 In. | Instrument Cluster Screen Size - 7 In. |
| Interior Accents - Metallic-Tone | Knee Airbags - Dual Front |
| Lane Deviation Sensors | Mirror Color - Body-Color |
| Multi-Function Display | Multi-Function Remote - Trunk Release |
| One-Touch Windows - 1 | Overhead Console - Front |
| Parking Sensors - Rear | Passenger Seat Manual Adjustments - Reclining |
| Power Brakes | Power Door Locks - Auto-Locking |
| Power Outlet(S) - Usb-C Front | Power Steering - Variable/Speed-Proportional |
| Power Windows - Lockout Button | Power Windows - Safety Reverse |
| Pre-Collision Warning System - Visual Warning | Push-Button Start |
| Radio - Voice Operated | Radio Data System |
| Reading Lights - Rear | Rear Brake Diameter - 10.2 |
| Rear Brake Type - Ventilated Disc | Rear Brake Width - 0.31 |
| Rear Bumper Color - Body-Color | Rear Headrests - Fixed |
| Rear Seat Folding - Split | Rear Seat Type - 60-40 Split Bench |
| Rear Seatbelts - 3-Point | Rear Shock Type - Twin-Tube Gas |
| Rear Spring Type - Coil | Rear Stabilizer Bar - Diameter 27 Mm |
| Rear Suspension Classification - Independent | Rear Suspension Type - Multi-Link |
| Rearview Mirror - Manual Day/Night | Rearview Monitor - In Dash |
| Satellite Radio - Siriusxm | Seatbelt Force Limiters - Rear |
| Seatbelt Pretensioners - Rear | Seatbelt Warning Sensor - Front |
| Shift Knob Trim - Simulated Alloy | Side Airbags - Rear |
| Side Curtain Airbags - Rear | Side Mirror Adjustments - Power |
| Smartphone Integration - Apple Carplay | Spare Tire Mount Location - Inside |
| Spare Tire Size - Temporary | Spare Wheel Type - Steel |
| Speed Sensitive Volume Control | Stability Control |
| Steering Ratio - 15.3 | Steering Wheel - Tilt And Telescopic |
| Steering Wheel Mounted Controls - Phone | Steering Wheel Trim - Leather |
| Storage - Sunglasses Holder | Tire Pressure Monitoring System |
| Tire Type - All Season | Total Speakers - 6 |
| Traction Control | Traffic Sign Recognition |
| Trip Odometer | Turns Lock-To-Lock - 2.5 |
| Upholstery - Premium Cloth | Vanity Mirrors - Dual |
| Warnings And Reminders - Maintenance Due | Wheels - Aluminum Alloy |
| Window Defogger - Rear | Window Trim - Chrome |
| Wireless Data Link - Bluetooth |
