2024 NISSAN ROGUE SL
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 5N1BT3CB7RC743597 |
| Stock Number | N2659A |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Nissan |
| Model | Rogue |
| Package | SL |
| Mileage | 25,359 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 1.5L 3 Cyl. Gas |
| MPG - City | 28 |
| MPG - Highway | 34 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Deep Ocean Blue Pearl |
| Interior | Charcoal |
| Engine | |
| Engine Type | 1.5L 3 Cyl. Gas |
| Horsepower | 201 @ 5600 rpm |
| Torque | 225 @ 2800 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 14.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3695 lbs |
| Length, Overall | 183 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 66.5 in |
- ProPILOT Assist
- Side Impact Beams
- Automatic Emergency Braking with Intersection Assist
- Rear Cross Traffic Alert (RCTA)
- Collision Mitigation-Front
- Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Front And Rear Parking Sensors
- Aerial View Camera System
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- RearView Monitor Back-Up Camera
- Front Camera
- Left Side Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (19)
- Engine: 1.5L DOHC 12-Valve 3-Cylinder DI Turbo
- Transmission: Xtronic CVT w/Manual Mode
- 5.676 Axle Ratio
- GVWR: 4,685 lb (2,125 kg)
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- 900# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 14.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (18)
- Wheels: 19" Dark Painted Machine Finished Alloy -inc: Machine finished
- Tires: P235/55R19 All Season
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim and Black Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum/Composite Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Accents
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (5)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (43)
- Heated Front Bucket Seats -inc: 8-way power driver seat w/2-way power lumbar support and 4-way power passenger seat
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Heated Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Intelligent Cruise Control (ICC) w/Full Speed Range and Hold
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Leatherette Door Trim Insert
- Interior Trim -inc: Piano Black Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Features -inc: Cargo Tray/Organizer
- Cargo Space Lights
- NissanConnect Services Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins and Audio Media Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest w/Storage
- 1 Seatback Storage Pocket
- Seats w/Leatherette Back Material
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| [H92] USB CHARGING CABLE SET - NISSAN | CHARCOAL LEATHER-APPOINTED SEAT TRIM |
| [L93] FLOOR MATS W/2-PIECE CARGO AREA PROTECTOR -inc: seatback protector First Aid Kit | DEEP OCEAN BLUE PEARL |
| [B96] SPLASH GUARDS (SET OF 4 - BLACK) | [P02] SL PREMIUM PACKAGE -inc: Rear Door Sunshades Motion-Activated Power Liftgate Tri-Zone Automatic Temperature Control Memory Driver Seat & Outside Mirrors Panoramic Moonroof Reverse Tilt-Down Outside Mirrors Rear Personal Lights Replaces central room light |
| [B93] CHROME REAR BUMPER PROTECTOR | Turbocharged |
| All Wheel Drive | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Brake Actuated Limited Slip Differential |
| Aluminum Wheels | Tires - Front Performance |
| Tires - Rear Performance | Temporary Spare Tire |
| Heated Mirrors | Power Mirror(s) |
| Integrated Turn Signal Mirrors | Rear Defrost |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Rear Spoiler |
| Remote Trunk Release | Power Liftgate |
| Power Door Locks | Daytime Running Lights |
| Automatic Headlights | LED Headlights |
| Automatic Highbeams | AM/FM Stereo |
| Navigation System | Satellite Radio |
| MP3 Capability | Bluetooth Connection |
| Auxiliary Audio Input | WiFi Hotspot |
| Smart Device Integration | Requires Subscription |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Bucket Seats |
| Heated Front Seat(s) | Driver Adjustable Lumbar |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | WiFi Hotspot |
| Leather Steering Wheel | Heated Steering Wheel |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Start | Remote Trunk Release |
| Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Climate Control | Multi-Zone A/C |
| A/C | Leather Seats |
| Driver Vanity Mirror | Passenger Vanity Mirror |
| Driver Illuminated Vanity Mirror | Passenger Illuminated Visor Mirror |
| Auto-Dimming Rearview Mirror | Smart Device Integration |
| Remote Engine Start | Keyless Start |
| Navigation System | Power Windows |
| Power Door Locks | Trip Computer |
| Immobilizer | Security System |
| Cruise Control Steering Assist | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Cross-Traffic Alert |
| Rear Collision Mitigation | Front Collision Mitigation |
| Telematics | Requires Subscription |
| Blind Spot Monitor | Lane Departure Warning |
| Lane Keeping Assist | Lane Departure Warning |
| Rear Parking Aid | Aerial View Display System |
| Tire Pressure Monitor | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
| Front Side Air Bag | Rear Side Air Bag |
| Knee Air Bag | Child Safety Locks |
| Back-Up Camera |
