2023 NISSAN ROGUE SL
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 5N1BT3CB5PC769760 |
| Stock Number | N2405A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Nissan |
| Model | Rogue |
| Package | SL |
| Mileage | 41,095 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 1.5L 3 Cyl. Gas |
| MPG - City | 28 |
| MPG - Highway | 34 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Pearl White Tricoat |
| Interior | Light Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 1.5L 3 Cyl. Gas |
| Horsepower | 201 @ 5600 rpm |
| Torque | 225 @ 2800 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 14.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3695 lbs |
| Length, Overall | 183 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 66.5 in |
- Side Impact Beams
- Intelligent Emergency Braking (IEB)
- Rear Intelligent Emergency Braking (R-IEB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Aerial View Camera System
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- RearView Monitor Back-Up Camera
- Front Camera
- Left Side Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (19)
- Engine: 1.5L Turbo -inc: ECO mode and idle start/stop
- Transmission: Xtronic CVT Automatic -inc: manual mode
- 5.604 Axle Ratio
- GVWR: 4,685 lbs (2,125 kgs)
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- 900# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 14.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (21)
- Wheels: 19" Aluminum Alloy
- Tires: 235/55R19 All Season
- Wheels w/Machined w/Painted Accents Accents
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Express Open/Close Sliding And Tilting Glass 1st And 2nd Row Sunroof w/Power Sunshade
- Black Rear Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Chrome Side Windows Trim and Black Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Power w/Tilt Down Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum/Composite Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Surround
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (5)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Steering Wheel Controls, Voice Activation, Radio Data System and External Memory Control
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (41)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Heated Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Piano Black Instrument Panel Insert, Piano Black Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Vinyl Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Features -inc: Cargo Tray/Organizer
- Cargo Space Lights
- NissanConnect Services Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins and Audio Media Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets
| [H92] USB CHARGING CABLE SET - NISSAN | LIGHT GRAY LEATHER-APPOINTED SEAT TRIM |
| [L93] FLOOR MATS W/2-PIECE CARGO AREA PROTECTOR -inc: seatback protector First Aid Kit | [N93] INTERIOR ACCENT LIGHTING |
| [P02] SL PREMIUM PACKAGE -inc: Rear Door Sunshades Traffic Sign Recognition Motion Activated Power Liftgate Tri-Zone HVAC ProPILOT Assist w/Navi-link Front Side & Rear Sonar 12 sensors Radio: AM/FM NissanConnect w/Navigation 9" color display w/multi-touch control Nissan door to door navigation w/3D building graphics and satellite imagery featuring online POI search and online premium traffic information s Alexa built in SiriusXM Traffic (subscription required) SiriusXM Travel Link (subscription required) NissanConnect featuring Apple CarPlay and Bluetooth Bose Premium Audio System 10-speakers including dual driver subwoofer | [B94] EXTERNAL GROUND LIGHTING |
| PEARL WHITE TRICOAT | [B93] CHROME REAR BUMPER PROTECTOR |
| [N92] ILLUMINATED KICK PLATES | [B92] BLACK SPLASH GUARDS (SET OF 4) |
| Turbocharged | All Wheel Drive |
| Power Steering | ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Brake Assist |
| Brake Actuated Limited Slip Differential | Aluminum Wheels |
| Tires - Front Performance | Tires - Rear Performance |
| Temporary Spare Tire | Sun/Moonroof |
| Generic Sun/Moonroof | Panoramic Roof |
| Heated Mirrors | Power Mirror(s) |
| Integrated Turn Signal Mirrors | Rear Defrost |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Rear Spoiler |
| Remote Trunk Release | Power Liftgate |
| Power Door Locks | Daytime Running Lights |
| Automatic Headlights | LED Headlights |
| Automatic Highbeams | AM/FM Stereo |
| Satellite Radio | Bluetooth Connection |
| WiFi Hotspot | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | MP3 Capability |
| Steering Wheel Audio Controls | Auxiliary Audio Input |
| Bluetooth Connection | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Bucket Seats |
| Heated Front Seat(s) | Driver Adjustable Lumbar |
| Seat Memory | Pass-Through Rear Seat |
| Rear Bench Seat | Adjustable Steering Wheel |
| Trip Computer | Power Windows |
| WiFi Hotspot | Leather Steering Wheel |
| Heated Steering Wheel | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Start |
| Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Climate Control | Multi-Zone A/C |
| A/C | Leather Seats |
| Driver Vanity Mirror | Passenger Vanity Mirror |
| Driver Illuminated Vanity Mirror | Passenger Illuminated Visor Mirror |
| Auto-Dimming Rearview Mirror | Smart Device Integration |
| Remote Engine Start | Keyless Start |
| Mirror Memory | Seat Memory |
| Power Windows | Power Door Locks |
| Trip Computer | Mirror Memory |
| Seat Memory | Immobilizer |
| Security System | Cruise Control Steering Assist |
| Traction Control | Stability Control |
| Traction Control | Front Side Air Bag |
| Rear Parking Aid | Cross-Traffic Alert |
| Rear Collision Mitigation | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Telematics |
| Requires Subscription | Blind Spot Monitor |
| Lane Departure Warning | Lane Keeping Assist |
| Lane Departure Warning | Aerial View Display System |
| Tire Pressure Monitor | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
| Front Side Air Bag | Rear Side Air Bag |
| Knee Air Bag | Child Safety Locks |
| Back-Up Camera |
