2022 NISSAN ROGUE SV
Popular Features
Vehicle Description
Only 43,335 Miles! Boasts 35 Highway MPG and 28 City MPG! This Nissan Rogue delivers a Intercooled Turbo Regular Unleaded I-3 1.5 L/91 engine powering this Variable transmission. CHARCOAL, PRIMATEX LEATHERETTE SEAT TRIM, CHARCOAL, CLOTH SEAT TRIM, BRILLIANT SILVER METALLIC.
This Nissan Rogue Features the Following Options
[L92] FLOOR MATS W/1-PIECE CARGO AREA PROTECTOR -inc: seatback protector, First Aid Kit, Wireless Phone Connectivity, Wheels: 18 Aluminum Alloy, Wheels w/Machined w/Painted Accents Accents, Urethane Gear Shifter Material, Trip Computer, Transmission: Xtronic CVT Automatic -inc: manual mode, Transmission w/Driver Selectable Mode, Traction Control System (TCS) ABS And Driveline Traction Control, Tires: 235/60R18 All Season.
Visit Us Today
A short visit to Vern Eide Mitsubishi located at 4501 E Arrowhead Pkwy, Sioux Falls, SD 57110 can get you a reliable Rogue today!
Estimate Payments
| VIN | 5N1BT3BB4NC689638 |
| Stock Number | 78853A |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Nissan |
| Model | Rogue |
| Package | SV |
| Mileage | 43,335 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 1.5L 3 Cyl. Gas |
| MPG - City | 28 |
| MPG - Highway | 35 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Brilliant Silver Metallic |
| Interior | Charcoal |
| Engine | |
| Engine Type | 1.5L 3 Cyl. Gas |
| Horsepower | 201 @ 5600 rpm |
| Torque | 225 @ 2800 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 14.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3618 lbs |
| Length, Overall | 183 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 66.5 in |
- ProPILOT Assist
- Side Impact Beams
- Rear Parking Sensors
- Intelligent Emergency Braking (IEB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Collision Mitigation-Rear
- Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- RearView Monitor Back-Up Camera
MECHANICAL (18)
- Engine: 1.5L Turbo -inc: ECO mode
- Transmission: Xtronic CVT Automatic -inc: manual mode
- 5.604 Axle Ratio
- GVWR: 4,685 lbs (2,125 kgs)
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 14.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (22)
- Wheels: 18" Aluminum Alloy
- Tires: 235/60R18 All Season
- Wheels w/Machined w/Painted Accents Accents
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Rear Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim and Black Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum/Composite Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Surround
- Liftgate Rear Cargo Access
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Steering Wheel Controls and Radio Data System
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (39)
- Front Bucket Seats -inc: 8-way power driver seat w/2-way lumbar support, 4-way adjustable front passenger seat and front seat back storage
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive w/Traffic Stop-Go
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins and Audio Media Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets
| BRILLIANT SILVER METALLIC | CHARCOAL PRIMATEX LEATHERETTE SEAT TRIM |
| CHARCOAL CLOTH SEAT TRIM | [L92] FLOOR MATS W/1-PIECE CARGO AREA PROTECTOR -inc: seatback protector First Aid Kit |
| Turbocharged | All Wheel Drive |
| Power Steering | ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Brake Assist |
| Brake Actuated Limited Slip Differential | Aluminum Wheels |
| Tires - Front All-Season | Tires - Rear All-Season |
| Temporary Spare Tire | Heated Mirrors |
| Power Mirror(s) | Integrated Turn Signal Mirrors |
| Rear Defrost | Privacy Glass |
| Intermittent Wipers | Variable Speed Intermittent Wipers |
| Rear Spoiler | Power Door Locks |
| Daytime Running Lights | Automatic Headlights |
| LED Headlights | Automatic Highbeams |
| AM/FM Stereo | Satellite Radio |
| MP3 Capability | Bluetooth Connection |
| Auxiliary Audio Input | WiFi Hotspot |
| Smart Device Integration | Requires Subscription |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Power Driver Seat |
| Bucket Seats | Driver Adjustable Lumbar |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | WiFi Hotspot |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Start | Cruise Control |
| Adaptive Cruise Control | Climate Control |
| Multi-Zone A/C | A/C |
| Cloth Seats | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Smart Device Integration |
| Remote Engine Start | Keyless Start |
| Power Windows | Power Door Locks |
| Trip Computer | Immobilizer |
| Security System | Cruise Control Steering Assist |
| Traction Control | Stability Control |
| Traction Control | Front Side Air Bag |
| Rear Parking Aid | Cross-Traffic Alert |
| Rear Collision Mitigation | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Telematics |
| Requires Subscription | Blind Spot Monitor |
| Lane Departure Warning | Lane Keeping Assist |
| Lane Departure Warning | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Front Side Air Bag |
| Rear Side Air Bag | Knee Air Bag |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
