2016 NISSAN ROGUE SV
Popular Features
Vehicle Description
* Check out this affordable Nissan Rogue. It is a local trade-in and equipped with the SV Premium Package giving you heated seats, power liftgate and blind spot monitoring.
Estimate Payments
| VIN | JN8AT2MV8GW136515 |
| Stock Number | U9881B |
| Condition | USED |
| Year | 2016 |
| Make | Nissan |
| Model | Rogue |
| Package | SV |
| Mileage | 120,625 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| MPG - City | 25 |
| MPG - Highway | 31 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Gun Metallic |
| Interior | Charcoal |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 170 @ 6000 rpm |
| Torque | 175 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 14.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3554 lbs |
| Length, Overall | 182.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 66.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (18)
- Engine: 2.5L DOHC 16-Valve I4 -inc: ECO mode
- Transmission: Xtronic CVT Automatic -inc: sport mode switch
- 5.694 Axle Ratio
- GVWR: 4,678 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Sequential Shift Control
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Battery w/Run Down Protection
- 110 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 14.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (17)
- Wheels: 17" Aluminum-Alloy
- Tires: P225/65R17 AS
- Steel Spare Wheel
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Chrome Door Handles
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum/Composite Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Surround
- Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
ENTERTAINMENT (4)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (40)
- Front Bucket Seats -inc: 6-way power driver's seat w/power lumbar support, 4-way adjustable front passenger seat and front seatback storage
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 40-20-40 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat w/Manual Fore/Aft
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- NissanConnect Selective Service Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 3 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| [B93] CHROME REAR BUMPER PROTECTOR | GUN METALLIC |
| [L92] FLOOR MATS & 2-PC CARGO AREA PROTECTOR -inc: 2-pc front and 2-pc 2nd row floor mats | [B92] SPLASH GUARDS |
| [U01] SV PREMIUM PACKAGE -inc: safety shield technologies Blind Spot Warning moving object detection Heated Seats Power Liftgate AroundView Monitor Radio: AM/FM/CD/RDS/AUX NissanConnect w/Navigation mobile apps Nissan navigation w/voice guidance 7" color touch screen display Nissan voice recognition for navigation and audio SiriusXMTraffic SiriusXM Travel Link (Weather Fuel prices Movie listings Stock info and Sports Scores) and Siri Eyes Free Heated Outside Mirrors | CHARCOAL CLOTH SEAT TRIM |
| [Z66] ACTIVATION DISCLAIMER | Traction Control |
| All Wheel Drive | ABS |
| Brake Assist | Power Steering |
| 4-Wheel Disc Brakes | Privacy Glass |
| Keyless Start | Auxiliary Audio Input |
| Climate Control | Passenger Vanity Mirror |
| Trip Computer | Requires Subscription |
| Rear Defrost | Daytime Running Lights |
| MP3 Capability | Pass-Through Rear Seat |
| Steering Wheel Audio Controls | Power Windows |
| Aluminum Wheels | Brake Actuated Limited Slip Differential |
| Cloth Seats | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Power Door Locks | Power Mirror(s) |
| Rear Spoiler | Adjustable Steering Wheel |
| Satellite Radio | Bucket Seats |
| AM/FM Stereo | Driver Adjustable Lumbar |
| Trip Computer | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Power Windows |
| Tires - Front All-Season | Power Driver Seat |
| Smart Device Integration | Tires - Rear All-Season |
| MP3 Capability | Keyless Entry |
| Bluetooth Connection | Multi-Zone A/C |
| Power Door Locks | Cruise Control |
| A/C | Rear Bench Seat |
| Automatic Headlights | Smart Device Integration |
| Intermittent Wipers | CD Player |
| Integrated Turn Signal Mirrors | Variable Speed Intermittent Wipers |
| Bluetooth Connection | Temporary Spare Tire |
| Power Door Locks | Back-Up Camera |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Security System | Immobilizer |
| Driver Air Bag | Traction Control |
| Stability Control | Passenger Air Bag Sensor |
| Front Side Air Bag | Child Safety Locks |
| Passenger Air Bag | Tire Pressure Monitor |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,994 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
