2012 NISSAN ROGUE SV W-SL PACKAGE
Popular Features
Vehicle Description
Glacier Pearl 2012 Nissan Rogue SL AWD CVT 2.5L I4 DOHC 16V
Recent Arrival! 22/26 City/Highway MPG
Northland Motorcars serves South Dakota, Iowa, Minnesota, Nebraska and The Surrounding Area. All vehicles are Fully Serviced & Inspected! Please Contact Us For Your No Hassle Experience and Save Time In The Store By Starting The Process Online. We Look Forward To Taking Care Of Your Car Needs Today and In The Future! Free Carfax Report! Financing (WAC) and Vehicle Service Contract Options Available! Come Stop By, Call Us at 605-988-8805 or Schedule Your Test Drive Online Today! All Trades Welcome! We make the buying experience painless and pleasant with our aggressive market pricing. Located at 1417 W 12th St Sioux Falls SD 57104.
Estimate Payments
| VIN | JN8AS5MV7CW395740 |
| Stock Number | N12N5740 |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | Nissan |
| Model | Rogue |
| Package | SV W-SL PACKAGE |
| Mileage | 91,452 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 22 |
| MPG - Highway | 26 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Pearl White |
| Interior | GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 170 @ 6000 rpm |
| Torque | 175 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3479 lbs |
| Length, Overall | 184.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 70.9 in |
| Height, Overall | 66.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- 4-wheel anti-lock brakes (ABS)
- Electronic brake force distribution (EBD) & brake assist (BA)
- Zone body construction w/front/rear crumple zones
- Nissan advanced airbag system (AABS) -inc: driver/front passenger dual stage airbags, occupant sensor
- Front seat-mounted side-impact airbags
- Roof-mounted side curtain airbags for all rows w/rollover sensor
- 3-point seat belts for all seating positions
- Front seat belts w/load limiters, pretensioners & adjustable upper anchors
- Active front head restraints
- Lower anchors & tethers for children (LATCH)
- Child safety rear door locks
- Tire pressure monitoring system
- Energy absorbing steering column
MECHANICAL (12)
- 2.5L DOHC SMPI 16-valve I4 engine
- Continuously variable transmission (CVT) -inc: sport mode
- All wheel drive
- Front tow hook
- Pre-wiring for tow hitch
- Independent strut front suspension
- Independent multi-link rear suspension
- Front/rear stabilizer bar
- Speed-sensitive pwr rack & pinion steering
- 4-wheel vented disc brakes
- Stainless steel exhaust
- Chrome tailpipe finisher
EXTERIOR (13)
- P225/55R18 all-season tires
- Temporary spare tire w/steel wheel
- Roof rails w/silver accent
- Body-color front/rear bumpers
- Front spoiler
- Body-color rear spoiler
- Front/rear tire deflectors
- Body-color grille
- Rear privacy glass
- Fixed rear liftgate glass
- Variable intermittent windshield wipers
- Fixed intermittent rear wiper
- Chrome door handles
ENTERTAINMENT (3)
- AM/FM stereo w/CD player -inc: 4.3" color display, USB connectivity
- XM satellite radio
- Bluetooth hands free phone system
INTERIOR (24)
- Front bucket seats -inc: 6-way pwr driver seat w/pwr lumbar support, fold-down 4-way manual passenger seat, seatback pockets, adjustable active head restraints
- 60/40 split fold-down rear bench seat
- Front center console w/covered storage
- Full floor carpeting
- Manual tilt steering column
- Steering wheel audio controls
- Outside temp display
- Trip computer
- Pwr windows w/driver one-touch auto-down
- Cruise control w/steering wheel controls
- Security alarm system
- Rear seat heater ducts
- Rear window defogger
- Dual front/rear cup holders
- (2) 12-volt pwr outlets
- Front door map pockets
- Dual illuminated visor vanity mirrors w/covers
- Dual front map lights
- Mood lighting
- Cargo area light
- (3) assist grips
- (2) coat hooks
- Cargo area under-floor storage tray
- (4) cargo area tie-down hooks
| 5.798 Axle Ratio | 18 Aluminum Alloy Wheels |
| Leather Appointed Seats | Bose Premium Audio System |
| SL Package | Splash Guards |
| Floor Mats & Cargo Area Protector | Automatic Temperature Control (ATC) |
| Fog Lights | Heated Front Seats |
| Heated Outside Mirrors | Automatic On/Off Headlights |
| Leather Wrapped Steering Wheel | Auto-Dimming Inside Mirror |
| Around View Monitor | Power Sliding Glass Moonroof |
| Navigation System w/5 Color Touch Screen Display | High-Intensity Discharge Xenon Headlights |
| 4-Wheel Disc Brakes | Exterior Parking Camera Rear |
| AM/FM radio: SiriusXM | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Roof rack: rails only |
| Remote keyless entry | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear anti-roll bar |
| Radio data system | Power windows |
| Power steering | Power driver seat |
| Power door mirrors | Passenger vanity mirror |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Occupant sensing airbag |
| Low tire pressure warning | Illuminated entry |
| Front reading lights | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | CD player |
| Bumpers: body-color | Brake assist |
| Bodyside moldings | Anti-whiplash front head restraints |
| Alloy wheels | ABS brakes |
| Tachometer | Spoiler |
| Front Center Armrest | Front Bucket Seats |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
| High intensity discharge headlights: Xenon | 8 Speakers |
| Auto-dimming Rear-View mirror | Power moonroof |
| Heated front seats | Heated door mirrors |
| Fully automatic headlights | Front fog lights |
| Delay-off headlights | Automatic temperature control |
| Navigation System | Leather Shift Knob |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,998 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
