2006 NISSAN MURANO SL
Popular Features
Vehicle Description
Clean Title 2006 Nissan Murano SL AWD 3.5L, Call Now 605-334-1820 or Come In Today to Test Drive. We Accept Trade-Ins, Trade-Up, or Trade Down. We will Deliver Nationwide or Pick You Up at the Airport. ~ Just Be Nice! Law Motors, Located at 2700 W 7th St, Sioux Falls, SD 57104, Open Monday - Friday: 9 A.M. to 6 P.M. and Saturdays: By Appointment. Financing Available for as low as Per Month with $0-Down Payment W.A.C - Apply Now: Link to Apply
Estimate Payments
| VIN | JN8AZ08WX6W540551 |
| Stock Number | R473A |
| Condition | USED |
| Year | 2006 |
| Make | Nissan |
| Model | Murano |
| Package | SL |
| Mileage | 124,265 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 24 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Merlot Purple |
| Interior | Cafe Latte |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 245 @ 5800 rpm |
| Torque | 246 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 21.7 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3977 lbs |
| Length, Overall | 187.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.0 in |
| Height, Overall | 67.3 in |
- Nissan Advanced Airbag System (AABS)-inc: driver & front passenger dual-stage supplemental airbags & side-impact supplemental airbags, front & rear roof-mounted curtain side-impact supplemental airbags
- Front seat active head restraints
- 3-point seat belts all seating positions
- Front seat belt pretensioners & load limiters
- ELR seat belt for driver
- ALR seat belts for outboard passengers
- Front active head restraints
- Child safety rear door locks
- LATCH child safety seat system-inc: lower anchors & tethers for children
- Upper tether anchors
- Energy absorbing steering column
- Reinforced front side member/front pillar/body sill
- Front & rear crumple zones
MECHANICAL (15)
- 3.5L DOHC MFI V6 engine
- Double-tipped platinum spark plugs
- Electronically controlled liquid-filled engine mounts
- Xtronic continuously variable automatic transmission
- All-wheel drive
- 4-wheel independent suspension
- Front/rear stabilizer bars
- P235/65TR18 all-season tires
- Temporary spare tire located under cargo area floor
- Pwr rack & pinion steering
- 4-wheel vented disc brakes
- Electronic brake distribution
- Brake assist
- 21.7 gallon fuel tank
- Dual exhaust w/chrome finishers
EXTERIOR (14)
- Body-colored front/rear bumper w/chrome lower front bumper
- Brushed aluminum rear bumper protector
- Rear spoiler w/high-mounted stop light
- Chrome front grille
- Auto on/off halogen headlights w/retaining function
- Front fog lamps
- LED rear combination lights
- UV cut glass front windows
- UV cut glass windsheild
- Rear privacy glass
- Variable intermittent windshield wipers
- Rear intermittent wiper
- Chrome door handles
- Chrome accent side sills
INTERIOR (32)
- Front bucket seats
- 10-way pwr driver seat w/pwr lumbar support & fore/aft adjustable headrest
- 4-way manual passenger seat w/fore/aft adjustable headrest
- 60/40 split flat-fold reclining rear seat w/(3)head restraints, fold down center armrest w/cupholders & cargo area release levers
- Center console mounted sliding armrest
- Double fold center console lid
- Coin box w/lid
- Tilt steering column
- 3-pod style fine vision instrumentation cluster-inc: tachometer, twin LCD trip odometers, coolant temp
- Pwr windows
- HomeLink Universal Transceiver
- Vehicle security system
- Illuminated entry system w/light fade-out feature
- Air conditioning w/dual zone automatic temperature control
- Front & side window defogger vents
- Rear B-pillar A/C vents
- Electric rear window defroster
- 7" color LCD display monitor
- Lockable glove box
- (3) 12-volt pwr outlets
- Dual front/rear cup holders
- Real aluminum trim
- Auto-dimming rearview mirror w/compass
- Rearview camera
- Illuminated visor vanity mirrors
- Front dual overhead map lamps
- Rear dual overhead reading lights
- Instrument cluster lighting control
- Sunglass tray
- Cell phone holder
- Front seatback pockets
- Under cargo floor storage
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | 12V Power Outlet |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Power Driver Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Rear Spoiler | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $999 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
