2023 NISSAN MAXIMA Platinum
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1N4AA6FV8PC508111 |
| Stock Number | N2587A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Nissan |
| Model | Maxima |
| Package | Platinum |
| Mileage | 6,767 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 30 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Pearl White Tricoat |
| Interior | Cashmere |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 6400 rpm |
| Torque | 261 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 18.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3730 lbs |
| Length, Overall | 192.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.2 in |
| Height, Overall | 56.5 in |
- Side Impact Beams
- Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Automatic Emergency Braking (AEB)
- Rear Automatic Braking (RAB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Front And Rear Parking Sensors
- Aerial View Camera System
- Tire Pressure Monitoring System Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
- Front Camera
- Left Side Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (16)
- Engine: 3.5L DOHC 24-Valve V6
- Transmission: Xtronic Continuously Variable (CVT)
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Sequential Shift Control
- Front-Wheel Drive
- 5.25 Axle Ratio
- 63-Amp/Hr Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 150 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electro-Hydraulic Power Assist Speed-Sensing Steering
- 18 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs and Brake Assist
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (20)
- Wheels: 19" Aluminum-Alloy
- Tires: 245/40R19 All-Season
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Chrome Rub Strip/Fascia Accent and Colored Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent
- Chrome Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Chrome Door Handles
- Black Power w/Tilt Down Heated Side Mirrors w/Driver Auto Dimming, Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Defroster and Power Blind
- Light Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille w/Chrome Accents
- Trunk Rear Cargo Access
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Reflector Led Low Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (5)
- Window Grid Diversity Antenna
- 11 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
- Turn-By-Turn Navigation Directions
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (43)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Heated Fold Forward Seatback Semi-Aniline Leather Rear Seat
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Sport Heated Ascot Leather/Metal-Look Steering Wheel w/Auto Tilt-Away
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Intelligent Cruise Control (ICC)
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather/Piano Black Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood Instrument Panel Insert, Simulated Wood Door Panel Insert, Piano Black/Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Space Lights
- NissanConnect Services Tracker System
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| [B10] BODY-COLORED SPLASH GUARDS | [L93] SPORT MAT GROUP -inc: Trunk Mat Sport Floor Mats Bag Hooks Trunk Net First Aid Kit |
| [M92] SLIDING TRUNK ORGANIZER TRAY | CASHMERE SEMI-ANILINE LEATHER-APPOINTED SEAT TRIM -inc: diamond-quilted leather inserts |
| [R92] REAR DIFFUSER | PEARL WHITE TRICOAT |
| Front Wheel Drive | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Brake Actuated Limited Slip Differential |
| Aluminum Wheels | Tires - Front Performance |
| Tires - Rear Performance | Temporary Spare Tire |
| Sun/Moonroof | Generic Sun/Moonroof |
| Dual Moonroof | Generic Sun/Moonroof |
| Dual Moonroof | Heated Mirrors |
| Power Mirror(s) | Integrated Turn Signal Mirrors |
| Rear Defrost | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Rain Sensing Wipers |
| Daytime Running Lights | Automatic Headlights |
| LED Headlights | Automatic Highbeams |
| Fog Lamps | AM/FM Stereo |
| CD Player | Navigation System |
| Premium Sound System | Satellite Radio |
| MP3 Capability | Bluetooth Connection |
| Auxiliary Audio Input | WiFi Hotspot |
| Smart Device Integration | Requires Subscription |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Bucket Seats |
| Heated Front Seat(s) | Driver Adjustable Lumbar |
| Seat Memory | Cooled Front Seat(s) |
| Pass-Through Rear Seat | Heated Rear Seat(s) |
| Rear Bench Seat | Adjustable Steering Wheel |
| Trip Computer | Power Windows |
| WiFi Hotspot | Leather Steering Wheel |
| Heated Steering Wheel | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Start |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Universal Garage Door Opener | Cruise Control |
| Adaptive Cruise Control | Climate Control |
| Multi-Zone A/C | A/C |
| Leather Seats | Woodgrain Interior Trim |
| Auto-Dimming Rearview Mirror | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Remote Engine Start |
| Keyless Start | Navigation System |
| Smart Device Integration | Mirror Memory |
| Seat Memory | Power Windows |
| Power Door Locks | Trip Computer |
| Security System | Immobilizer |
| Traction Control | Stability Control |
| Traction Control | Front Side Air Bag |
| Telematics | Requires Subscription |
| Blind Spot Monitor | Cross-Traffic Alert |
| Rear Collision Mitigation | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Rear Parking Aid |
| Lane Departure Warning | Lane Keeping Assist |
| Lane Departure Warning | Aerial View Display System |
| Tire Pressure Monitor | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
| Front Side Air Bag | Rear Side Air Bag |
| Knee Air Bag | Child Safety Locks |
| Back-Up Camera |
