2024 NISSAN FRONTIER PRO-4X
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1N6ED1EKXRN673708 |
| Stock Number | N2616A |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Nissan |
| Model | Frontier |
| Package | PRO-4X |
| Mileage | 10,498 mileage |
| Body Style | Pickup - Compact |
| Engine | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Glacier White |
| Interior | Charcoal w/Lava Red Stit |
| Engine | |
| Engine Type | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 310 @ 6400 rpm |
| Torque | 281 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 21.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4728 lbs |
| Length, Overall | 210.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.7 in |
| Height, Overall | 72.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Intelligent Forward Collision Warning w/Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Pressure Monitoring System Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (23)
- Engine: 3.8L DI DOHC 24-Valve V6
- Transmission: 9-Speed Automatic w/Overdrive
- 3.692 Axle Ratio
- GVWR: 6,012 lbs (2,727 kgs)
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- 185 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 3 Skid Plates
- 1220# Maximum Payload
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Bilstein Brand Name Shock Absorbers
- Off-Road Suspension
- Hydraulic Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 21.1 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control and Hill Hold Control
EXTERIOR (19)
- Tires: P265/70R17 All Terrain
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Rear Step Bumper
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Fender Flares
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Manual Folding
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Black Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- LED Brakelights
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (5)
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
- Turn-By-Turn Navigation Directions
- Siriusxm Traffic Real-Time Traffic Display
INTERIOR (37)
- Front Bucket Seats -inc: 6-way power driver's seat w/2-way manual lumbar support and 4-way manual adjustable front passenger seat
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Mobile Hotspot Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leather Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Integrated Navigation System w/Voice Activation
- Instrument Panel Covered Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 1 Seatback Storage Pocket
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Seats w/Cloth Back Material
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| CHARCOAL W/LAVA RED STIT PRO EMBROIDERED PREMIUM CLOTH SEAT TRIM | [B94] PRO-4X MUD FLAPS |
| [H92] NISSAN TAILGATE AUDIO BY KICKER W/UTILI-TRACK BRKT | [V02] TECHNOLOGY PACKAGE -inc: Rear Sonar System Rear Automatic Braking (RAB) Traffic Sign Recognition (TSR) High Beam Assist (HBA) Blind Spot Warning (BSW) Rear Cross Traffic Alert (RCTA) Intelligent Cruise Control (ICC) Lane Departure Warning (LDW) |
| [K05] PRO CONVENIENCE PACKAGE -inc: Bed Under-Rail Lighting Remote Engine Starter 120V Power Outlet in Bed Heated Front Seats Intelligent Around View Monitor (I-AVM) Moving Object Detection and off-road mode Utili-Track System 2 adjustable tie-down cleats Spray-In Bedliner Trailer Hitch w/Wiring Harness VPC installed accessory Heated Steering Wheel Wireless Charging For Personal Devices Heated Outside Mirrors 120V Power Outlet in Rear Center Console | [K92] OFF-ROAD PROTECTION PACKAGE -inc: adventure medic kit off-road adventure kit door scuff protector and owner's manual portfolio All-Season Floor Mats |
| [F94] ELECTRONIC TAILGATE LOCK | [L11] PRO-4X CARPETED FLOOR MATS |
| GLACIER WHITE | [M92] USB CHARGING CABLE KIT |
| [T11] TOW PACKAGE (T11) -inc: hitch and tow harness | Four Wheel Drive |
| Locking/Limited Slip Differential | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Locking/Limited Slip Differential |
| Brake Actuated Limited Slip Differential | Aluminum Wheels |
| Tires - Front All-Terrain | Tires - Rear All-Terrain |
| Conventional Spare Tire | Tow Hooks |
| Power Mirror(s) | Sliding Rear Window |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Power Door Locks |
| Daytime Running Lights | Automatic Headlights |
| LED Headlights | Fog Lamps |
| AM/FM Stereo | Satellite Radio |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Telematics |
| Auxiliary Audio Input | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | MP3 Capability |
| Bluetooth Connection | Power Driver Seat |
| Bucket Seats | Driver Adjustable Lumbar |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | WiFi Hotspot |
| Leather Steering Wheel | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Start |
| Cruise Control | Climate Control |
| Multi-Zone A/C | A/C |
| Cloth Seats | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Smart Device Integration |
| Navigation System | Power Windows |
| Sliding Rear Window | Power Door Locks |
| Trip Computer | Immobilizer |
| Security System | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Telematics |
| Requires Subscription | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Front Side Air Bag |
| Rear Side Air Bag | Knee Air Bag |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
