2023 NISSAN FRONTIER SV
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1N6ED1EK8PN628490 |
| Stock Number | N2617A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Nissan |
| Model | Frontier |
| Package | SV |
| Mileage | 38,315 mileage |
| Body Style | Pickup - Compact |
| Engine | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Gun Metallic |
| Interior | Charcoal |
| Engine | |
| Engine Type | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 310 @ 6400 rpm |
| Torque | 281 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 21.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4614 lbs |
| Length, Overall | 210.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73 in |
| Height, Overall | 72 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Automatic Emergency Braking with Pedestrian Detection
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Pressure Monitoring (TPMS) with individual display Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- RearView Monitor Back-Up Camera
MECHANICAL (23)
- Engine: 3.8L DI DOHC 24-Valve V6
- Transmission: 9-Speed Automatic
- 3.692 Axle Ratio
- GVWR: 6,012 lbs
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- 185 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 1 Skid Plate
- 1330# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Hydraulic Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 21.1 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control and Hill Hold Control
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (19)
- Tires: P265/65R17 All Season
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Rear Step Bumper
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Black Grille w/Body-Color Surround
- Splash Guards
- Tailgate Rear Cargo Access
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (3)
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (32)
- Front Bucket Seats -inc: 6-way power driver's seat w/2-way manual lumbar support and 4-way manual front passenger's seat
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Full Floor Console w/Covered Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Covered Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 1 Seatback Storage Pocket
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| CHARCOAL FRONT & REAR LEATHER SEAT TRIM (1ST/2ND ROWS) | [V01] TECHNOLOGY PACKAGE -inc: Rear Sonar System Rear Automatic Braking (RAB) High Beam Assist (HBA) Blind Spot Warning (BSW) Rear Cross Traffic Alert (RCTA) Intelligent Cruise Control (ICC) Lane Departure Warning (LDW) |
| GUN METALLIC | [L93] CARPETED FLOOR MATS |
| CHARCOAL PREMIUM CLOTH SEAT TRIM | [K01] SV CONVENIENCE PACKAGE -inc: Bed Under-Rail Lighting Remote Engine Starter 120V Power Outlet in Bed Heated Front Seats Illuminated Locking Glove Box Utili-Track System 2 adjustable tie-down cleats Spray-In Bedliner Trailer Hitch w/Wiring Harness VPC installed accessory Overhead Console Storage (Sunglass Holder) HVAC - Dual-Zone Front Auto A/C I-Key w/Request Switches on O/S Handles Full function Leather Shift Lever Front Halogen Fog Lights Sliding Rear Window Heated Leather Steering Wheel Tow/Haul Mode Switch Heated Outside Mirrors 120V Power Outlet in Rear Center Console |
| [K11] TOW PACKAGE: HITCH TOW HARNESS | [B92] SPLASH GUARDS |
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Brake Actuated Limited Slip Differential |
| Aluminum Wheels | Tires - Front All-Season |
| Tires - Rear All-Season | Conventional Spare Tire |
| Tow Hooks | Power Mirror(s) |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Power Door Locks |
| Automatic Headlights | AM/FM Stereo |
| Satellite Radio | MP3 Capability |
| Steering Wheel Audio Controls | Bluetooth Connection |
| Auxiliary Audio Input | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | MP3 Capability |
| Bluetooth Connection | Power Driver Seat |
| Bucket Seats | Driver Adjustable Lumbar |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | Keyless Start |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Cruise Control | A/C |
| Cloth Seats | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Smart Device Integration |
| Power Windows | Power Door Locks |
| Trip Computer | Immobilizer |
| Security System | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Knee Air Bag |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
