2023 NISSAN FRONTIER PRO-4X
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1N6ED1EK5PN661527 |
| Stock Number | P5060A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Nissan |
| Model | Frontier |
| Package | PRO-4X |
| Mileage | 66,512 mileage |
| Body Style | Pickup - Compact |
| Engine | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Red Alert |
| Interior | Charcoal w/Lava Red Stit |
| Engine | |
| Engine Type | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 310 @ 6400 rpm |
| Torque | 281 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 21.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4728 lbs |
| Length, Overall | 210.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.7 in |
| Height, Overall | 72.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Automatic Emergency Braking with Pedestrian Detection
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Pressure Monitoring (TPMS) with individual display Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (23)
- Engine: 3.8L DI DOHC 24-Valve V6
- Transmission: 9-Speed Automatic
- 3.692 Axle Ratio
- GVWR: 6,012 lbs
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- 185 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 3 Skid Plates
- 1220# Maximum Payload
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Bilstein Brand Name Shock Absorbers
- Off-Road Suspension
- Hydraulic Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 21.1 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control and Hill Hold Control
EXTERIOR (20)
- Tires: P265/70R17 All Terrain
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Rear Step Bumper
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Fender Flares
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Manual Folding
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Black Grille
- Splash Guards
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- LED Brakelights
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (5)
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
- Turn-By-Turn Navigation Directions
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (34)
- Front Bucket Seats -inc: 6-way power driver's seat w/2-way manual lumbar support and 4-way manual front passenger's seat
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leather Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Covered Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 1 Seatback Storage Pocket
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Seats w/Cloth Back Material
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| CHARCOAL W/LAVA RED STIT PRO EMBROIDERED PREMIUM CLOTH SEAT TRIM | [B94] PRO-4X MUD FLAPS |
| [V02] TECHNOLOGY PACKAGE -inc: Rear Sonar System Rear Automatic Braking (RAB) High Beam Assist (HBA) Blind Spot Warning (BSW) Rear Cross Traffic Alert (RCTA) Intelligent Cruise Control (ICC) Lane Departure Warning (LDW) | RED ALERT |
| [F96] ELECTRONIC TAILGATE LOCK | [K93] OFF-ROAD PROTECTION PACKAGE |
| [F93] OFF-ROAD STYLE STEP RAILS | [N93] ILLUMINATED KICK PLATES |
| [L11] PRO-4X CARPETED FLOOR MATS | [K11] TOW PACKAGE: HITCH TOW HARNESS |
| [K03] PRO CONVENIENCE PACKAGE -inc: Bed Under-Rail Lighting Remote Engine Starter 120V Power Outlet in Bed Heated Front Seats Intelligent Around View Monitor (I-AVM) Moving Object Detection (MOD) and off-road mode Utili-Track System 2 adjustable tie-down cleats Spray-In Bedliner Trailer Hitch w/Wiring Harness VPC installed accessory Heated Steering Wheel Wireless Charging For Personal Devices Heated Outside Mirrors 120V Power Outlet in Rear Center Console | Four Wheel Drive |
| Locking/Limited Slip Differential | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Locking/Limited Slip Differential |
| Brake Actuated Limited Slip Differential | Aluminum Wheels |
| Tires - Front All-Terrain | Tires - Rear All-Terrain |
| Conventional Spare Tire | Tow Hooks |
| Power Mirror(s) | Sliding Rear Window |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Power Door Locks |
| Daytime Running Lights | Automatic Headlights |
| LED Headlights | Fog Lamps |
| AM/FM Stereo | Navigation System |
| Satellite Radio | MP3 Capability |
| Steering Wheel Audio Controls | Bluetooth Connection |
| Telematics | Auxiliary Audio Input |
| WiFi Hotspot | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | MP3 Capability |
| Bluetooth Connection | Power Driver Seat |
| Bucket Seats | Driver Adjustable Lumbar |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | WiFi Hotspot |
| Leather Steering Wheel | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Start |
| Cruise Control | Climate Control |
| Multi-Zone A/C | A/C |
| Cloth Seats | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Smart Device Integration |
| Navigation System | Power Windows |
| Sliding Rear Window | Power Door Locks |
| Trip Computer | Immobilizer |
| Security System | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Telematics |
| Requires Subscription | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Knee Air Bag |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
