2024 NISSAN ALTIMA 2.5 SV
Popular Features
Vehicle Description
Access verified service history, inspection reports, and more with iPacket Vehicle Records. https://www.ipacket.info/1N4BL4DV2RN373804.
27/39 City/Highway MPG
CARFAX One-Owner.
Apple Carplay/Android Auto, CVT with Xtronic, 4-Wheel Disc Brakes, ABS brakes, Brake assist, Bumpers: body-color, Cloth Seat Trim, Driver door bin, Driver vanity mirror, Dual front side impact airbags, Electronic Stability Control, Four wheel independent suspension, Front anti-roll bar, Front Bucket Seats, Front Center Armrest, Front reading lights, Illuminated entry, Knee airbag, Occupant sensing airbag, Outside temperature display, Overhead airbag, Overhead console, Panic alarm, Passenger door bin, Passenger vanity mirror, Power door mirrors, Power steering, Power windows, Radio data system, Radio: AM/FM Audio System, Rear anti-roll bar, Rear seat center armrest, Rear side impact airbag, Rear window defroster, Remote keyless entry, Security system, Speed-sensing steering, Speed-Sensitive Wipers, Split folding rear seat, Tachometer, Telescoping steering wheel, Tilt steering wheel, Traction control, Trip computer, Variably intermittent wipers.
Check out the rest of the great features on this car! CVT with Xtronic, 4-Wheel Disc Brakes, ABS brakes, Brake assist, Bumpers: body-color, Cloth Seat Trim, Driver door bin, Driver vanity mirror, Dual front side impact airbags, Electronic Stability Control, Four wheel independent suspension, Front anti-roll bar, Front Bucket Seats, Front Center Armrest, Front reading lights, Illuminated entry, Knee airbag, Occupant sensing airbag, Outside temperature display, Overhead airbag, Overhead console, Panic alarm, Passenger door bin, Passenger vanity mirror, Power door mirrors, Power steering, Power windows, Radio data system, Radio: AM/FM Audio System, Rear anti-roll bar, Rear seat center armrest, Rear side impact airbag, Rear window defroster, Remote keyless entry, Security system, Speed-sensing steering, Speed-Sensitive Wipers, Split folding rear seat, Tachometer, Telescoping steering wheel, Tilt steering wheel, Traction control, Trip computer, Variably intermittent wipers, 17 Alloy Wheels, 6 Speakers, Air Conditioning, Alloy wheels, AM/FM radio: SiriusXM, Blind Spot Warning, Dual front impact airbags, Floor Mats/Trunk Mat/Hideaway Net, Low tire pressure warning, NissanConnect featuring Apple CarPlay, Power driver seat, Rear Parking Sensors, Speed control, and Steering wheel mounted audio controls.
Estimate Payments
| VIN | 1N4BL4DV2RN373804 |
| Stock Number | V18416 |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Nissan |
| Model | Altima |
| Package | 2.5 SV |
| Mileage | 59,977 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| MPG - City | 27 |
| MPG - Highway | 39 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Super Black |
| Interior | Charcoal |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 188 @ 6000 rpm |
| Torque | 180 @ 3600 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 16.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3283 lbs |
| Length, Overall | 192.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.9 in |
| Height, Overall | 56.8 in |
- Side Impact Beams
- Rear Parking Sensors
- Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Intelligent Forward Collision Warning w/Automatic Emergency Braking (AEB)
- Rear Cross Traffic Alert (RCTA) w/Rear Automatic Braking (RAB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Pressure Monitoring System Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- RearView Monitor Back-Up Camera
MECHANICAL (16)
- Engine: 2.5L DOHC 16-Valve 4-Cylinder
- Transmission: Xtronic CVT (Continuously Variable)
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Front-Wheel Drive
- 4.83 Axle Ratio
- Engine Oil Cooler
- 60-Amp/Hr Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 120 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 16.2 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (17)
- Wheels: 17" Alloy
- Tires: 215/55R17 AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Body-Colored Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Chrome Door Handles
- Black Power Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille w/Chrome Surround
- Trunk Rear Cargo Access
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- 6 Speakers
- Window Grid Diversity Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (39)
- Front Bucket Seats -inc: 8-way power driver's seat and height-adjustable front head restraints
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Selective Service Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| CHARCOAL CLOTH SEAT TRIM | SUPER BLACK |
| [L94] FLOOR MATS/TRUNK MAT/HIDEAWAY NET -inc: dual trunk hooks | Front Wheel Drive |
| Power Steering | ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Brake Assist |
| Aluminum Wheels | Tires - Front Performance |
| Tires - Rear Performance | Temporary Spare Tire |
| Power Mirror(s) | Rear Defrost |
| Intermittent Wipers | Variable Speed Intermittent Wipers |
| Daytime Running Lights | Automatic Headlights |
| LED Headlights | Automatic Highbeams |
| AM/FM Stereo | Satellite Radio |
| MP3 Capability | Bluetooth Connection |
| Auxiliary Audio Input | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | MP3 Capability |
| Steering Wheel Audio Controls | Bluetooth Connection |
| Power Driver Seat | Bucket Seats |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Remote Trunk Release |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Start | Cruise Control |
| A/C | Woodgrain Interior Trim |
| Cloth Seats | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Remote Engine Start |
| Keyless Start | Smart Device Integration |
| Power Windows | Power Door Locks |
| Trip Computer | Security System |
| Immobilizer | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Rear Parking Aid |
| Blind Spot Monitor | Cross-Traffic Alert |
| Rear Collision Mitigation | Lane Departure Warning |
| Front Collision Mitigation | Driver Monitoring |
| Tire Pressure Monitor | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
| Front Side Air Bag | Rear Side Air Bag |
| Knee Air Bag | Child Safety Locks |
| Back-Up Camera |
