2022 NISSAN ALTIMA 2.5 SR
| VIN | 1N4BL4CW9NN336530 |
| Stock Number | TK2860 |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Nissan |
| Model | Altima |
| Package | 2.5 SR |
| Mileage | Call for Mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| MPG - City | 25 |
| MPG - Highway | 35 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Deep Blue Pearl |
| Interior | Sport |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 182 @ 6000 rpm |
| Torque | 178 @ 3600 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 16.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3456 lbs |
| Length, Overall | 192.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.9 in |
| Height, Overall | 57.4 in |
- Side Impact Beams
- Intelligent Forward Collision Warning w/Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Rear Parking Sensors
- Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Rear Automatic Braking (RAB)
- Lane Departure Warning and Prevention (LDW / LDP) Lane Departure Warning
- Tire Pressure Monitoring System Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- RearView Monitor Back-Up Camera
MECHANICAL (17)
- Engine: 2.5L DOHC 16-Valve 4-Cylinder
- Transmission: Xtronic CVT (Continuously Variable) -inc: paddle shifters
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Full-Time All-Wheel
- 4.83 Axle Ratio
- Engine Oil Cooler
- 60-Amp/Hr Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 120 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- 16 Gal. Fuel Tank
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (16)
- Tires: 235/40R19 AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille w/Chrome Accents
- Trunk Rear Cargo Access
- Headlights-Automatic Highbeams
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
ENTERTAINMENT (3)
- 6 Speakers
- Window Grid Diversity Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (42)
- Front Sport Bucket Seats -inc: 8-way power driver's seat, 4-way manual front passenger's seat and height-adjustable front head restraints
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- NissanConnect Selective Service Internet Access
- Sport Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Carbon Fiber Door Panel Insert, Simulated Carbon Fiber Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Leather/Metal-Look Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Seats w/Leatherette Back Material
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| Wheels: 19 Machined Alloy | Front Sport Bucket Seats |
| Sport Seat Trim | Radio: AM/FM Audio System |
| SR Floor Mats/Trunk Mat/Hideaway Nets | 4-Wheel Disc Brakes |
| NissanConnect featuring Apple CarPlay and Android Auto | Auto High-beam Headlights |
| AM/FM radio: SiriusXM | Speed-Sensitive Wipers |
| Blind Spot Warning | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Telescoping steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Sport steering wheel | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Remote keyless entry |
| Rear window defroster | Rear side impact airbag |
| Rear seat center armrest | Rear reading lights |
| Rear anti-roll bar | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power driver seat | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Low tire pressure warning |
| Knee airbag | Illuminated entry |
| Fully automatic headlights | Front reading lights |
| Front anti-roll bar | Four wheel independent suspension |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| Delay-off headlights | Bumpers: body-color |
| Brake assist | Alloy wheels |
| ABS brakes | Tachometer |
| Rear Parking Sensors | Leather Shift Knob |
| Front Center Armrest | Front Bucket Seats |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
| 6 Speakers |
