2018 MITSUBISHI OUTLANDER SE
| VIN | JA4AZ3A3XJZ047449 |
| Stock Number | P9696A |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander |
| Package | SE |
| Mileage | 90,001 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 24 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Blue |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 166 @ 6000 rpm |
| Torque | 162 @ 4200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 16.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3505 lbs |
| Length, Overall | 184.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.3 in |
| Height, Overall | 66.1 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Lane Change Assist (LCA) Blind Spot Sensor
- and Rear Cross Traffic Alert (RCTA) Rear Collision
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (20)
- Engine: 2.4L SOHC I4 MIVEC 16 Valve
- Transmission: CVT
- 6.026 Axle Ratio
- GVWR: 4,861 lbs
- Transmission w/Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 620CCA Maintenance-Free Battery
- 130 Amp Alternator
- 1 Skid Plate
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 16.6 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Cell Phone Pre-Wiring
EXTERIOR (21)
- Wheels: 18" x 7" Black Painted Alloy
- Tires: P225/55R18 All Season
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Clearcoat Paint
- Express Open/Close Sliding And Tilting Glass 1st Row Sunroof w/Sunshade
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Black Bumper Insert
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Bodyside Insert, Rocker Panel Extensions and Black Wheel Well Trim
- Black Power Heated Side Mirrors w/Power Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Liftgate Rear Cargo Access
- Roof Rack Rails Only
- Auto Off Aero-Composite Halogen Headlamps
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (7)
- Radio: AM/FM Stereo -inc: 6 speakers, 7.0" Smartphone Link Display audio system, Apple CarPlay and Android Auto, dual USB ports, Digital HD radio, SiriusXM Satellite Radio w/3 month subscription, Bluetooth wireless technology and steering wheel audio controls
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Voice Activation and Radio Data System
- Automatic Equalizer
- Digital Signal Processor
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (39)
- Heated Front Bucket Seats -inc: 6-way adjustable driver seat and 4-way adjustable passenger
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Tumble Forward Rear Seat w/Manual Fore/Aft
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed 50-50 Split-Bench 3rd Row Seat Front, Manual Fold Into Floor and 2 Fixed Head Restraints
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Mechanical Fuel
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Leather Gear Shift Knob
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Piano Black Door Panel Insert, Piano Black Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Instrument Panel Covered Bin, Driver And Passenger Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Display
- Seats w/Cloth Back Material
- Includes Fold Flat
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Perimeter Alarm
- Engine Immobilizer
- 3 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
