2023 MITSUBISHI OUTLANDER SPORT SE
Popular Features
Vehicle Description
Only 27,547 Miles! Scores 29 Highway MPG and 23 City MPG! Dealer Certified Pre-Owned. This Mitsubishi Outlander Sport delivers a Regular Unleaded I-4 2.0 L/122 engine powering this Variable transmission. Wireless Phone Connectivity, Wheels: 18 Two-Tone Alloy, Vinyl Door Trim Insert.
This Mitsubishi Outlander Sport Comes Equipped with These Options
Valet Function, Trip Computer, Transmission: Continuously Variable (CVT) -inc: drive mode selector, Transmission w/Driver Selectable Mode, Tires: 225/55R18 AS, Tailgate/Rear Door Lock Included w/Power Door Locks, Strut Front Suspension w/Coil Springs, Steel Spare Wheel, Smart Device Integration, Single Stainless Steel Exhaust.
Visit Us Today
For a must-own Mitsubishi Outlander Sport come see us at Vern Eide Mitsubishi, 4501 E Arrowhead Pkwy, Sioux Falls, SD 57110. Just minutes away!
Estimate Payments
| VIN | JA4ARUAU9PU005536 |
| Stock Number | M76856 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander Sport |
| Package | SE |
| Mileage | 27,547 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| MPG - City | 23 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | Not Specified |
| Color | Sunshine Orange Metallic |
| Interior | 25j |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 148 @ 6000 rpm |
| Torque | 145 @ 4200 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 15.8 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Not Specified |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3263 lbs |
| Length, Overall | 171.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.3 in |
| Height, Overall | 64.8 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Lane Departure Warning (LDW) Lane Departure Warning
- Collision Mitigation-Front
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (14)
- Engine: 2.0L MIVEC DOHC 4-Cylinder
- Transmission: Continuously Variable (CVT) -inc: drive mode selector
- 6.026 Axle Ratio
- GVWR: 4,343 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Battery w/Run Down Protection
- 130 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (15)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Rocker Panel Extensions and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Door Handles
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Composite/Galvanized Steel Panels
- Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Aero-Composite Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control and Radio Data System
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (34)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Cargo Access
- Driver And Passenger Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Aluminum Wheels |
| Tires - Front Performance | Tires - Rear Performance |
| Temporary Spare Tire | Heated Mirrors |
| Power Mirror(s) | Integrated Turn Signal Mirrors |
| Power Folding Mirrors | Rear Defrost |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Rain Sensing Wipers |
| Rear Spoiler | Power Door Locks |
| Daytime Running Lights | Automatic Headlights |
| LED Headlights | Automatic Highbeams |
| Fog Lamps | AM/FM Stereo |
| Satellite Radio | MP3 Capability |
| Steering Wheel Audio Controls | Bluetooth Connection |
| Auxiliary Audio Input | HD Radio |
| Smart Device Integration | Requires Subscription |
| MP3 Capability | Bluetooth Connection |
| Bucket Seats | Heated Front Seat(s) |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | Leather Steering Wheel |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Start | Cruise Control |
| Climate Control | A/C |
| Premium Synthetic Seats | Auto-Dimming Rearview Mirror |
| Driver Vanity Mirror | Passenger Vanity Mirror |
| Driver Illuminated Vanity Mirror | Passenger Illuminated Visor Mirror |
| Keyless Start | Smart Device Integration |
| Power Windows | Power Door Locks |
| Trip Computer | Security System |
| Immobilizer | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Lane Departure Warning |
| Front Collision Mitigation | Blind Spot Monitor |
| Cross-Traffic Alert | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Knee Air Bag |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
