2020 MITSUBISHI OUTLANDER SPORT ES 2.0
Vehicle Description
Only 34,938 Miles! Scores 29 Highway MPG and 23 City MPG! This Mitsubishi Outlander Sport boasts a Regular Unleaded I-4 2.0 L/122 engine powering this Variable transmission. Wireless Phone Connectivity, Wheels: 18 x 7J Two-Tone Alloy, Variable Intermittent Wipers.
This Mitsubishi Outlander Sport Comes Equipped with These Options
Urethane Gear Shifter Material, Trip Computer, Transmission: Continuously Variable (CVT), Transmission w/Driver Selectable Mode, Tires: P225/55R18 AS, Tailgate/Rear Door Lock Included w/Power Door Locks, Strut Front Suspension w/Coil Springs, Steel Spare Wheel, Single Stainless Steel Exhaust, Side Impact Beams.
Stop By Today
For a must-own Mitsubishi Outlander Sport come see us at Vern Eide Mitsubishi, 4501 E Arrowhead Pkwy, Sioux Falls, SD 57110. Just minutes away!
Estimate Payments
| VIN | JA4AR3AU9LU016766 |
| Stock Number | V18394A |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander Sport |
| Package | ES 2.0 |
| Mileage | 34,938 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| MPG - City | 23 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Variable |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Octane Blue Metallic |
| Interior | 31x |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 148 @ 6000 rpm |
| Torque | 145 @ 4200 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 15.8 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3263 lbs |
| Length, Overall | 171.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.3 in |
| Height, Overall | 64.8 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (17)
- Engine: 2.0L MIVEC DOHC 16-valve 4-Cylinder
- Transmission: Continuously Variable (CVT)
- 6.026 Axle Ratio
- GVWR: 4,343 lbs
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- 130 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 15.8 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (12)
- Tires: P225/55R18 AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Rocker Panel Extensions and Black Wheel Well Trim
- Black Side Windows Trim
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Composite/Galvanized Steel Panels
- Liftgate Rear Cargo Access
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (2)
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (35)
- 6-Way Driver Seat -inc: Manual Recline, Height Adjustment and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline, Fore/Aft Movement and Fold Flat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Day-Night Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Cargo Access
- Driver And Passenger Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Display
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Perimeter Alarm
- Engine Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Aluminum Wheels |
| Tires - Front Performance | Tires - Rear Performance |
| Temporary Spare Tire | Heated Mirrors |
| Power Mirror(s) | Rear Defrost |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Rear Spoiler |
| Power Door Locks | Daytime Running Lights |
| Automatic Headlights | AM/FM Stereo |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Auxiliary Audio Input |
| HD Radio | MP3 Capability |
| Bluetooth Connection | Bucket Seats |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| Adjustable Steering Wheel | Trip Computer |
| Power Windows | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Cruise Control |
| Climate Control | A/C |
| Cloth Seats | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Power Windows |
| Power Door Locks | Trip Computer |
| Security System | Immobilizer |
| Traction Control | Stability Control |
| Traction Control | Front Side Air Bag |
| Tire Pressure Monitor | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
| Knee Air Bag | Child Safety Locks |
| Back-Up Camera |
