2023 FORD F-150 Lariat 4x4 4dr SuperCrew 5.5 ft. SB
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1FTFW1E51PKD19764 |
| Stock Number | 3103A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | Lariat 4x4 4dr SuperCrew 5.5 ft. SB |
| Mileage | 79,793 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Blue |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 400 @ 6000 rpm |
| Torque | 410 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4912 lbs |
| Curb Weight - Front | 2916 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1922 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- ABS And Driveline Traction Control
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Reverse Brake Assist
- BLIS with Trailer Tow Coverage Blind Spot
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (17)
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Class IV Trailer Hitch Receiver -inc: towing capability up to TBD lbs, on 3.3L V6 PFDI engine (99B) and 2.7L EcoBoost engine (99P) or up to TBD lbs, on 3.5L EcoBoost engine (998) and 5.0L V8 engine (995), 7/4-pin connector, class IV trailer hitch receiver, smart trailer tow connector ( BLIS w/trailer tow coverage where BLIS is available)
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 26 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (17)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Chrome Rear Step Bumper
- Chrome Front Bumper w/Body-Colored Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim
- Chrome Door Handles
- Power Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Cornering Lights
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (4)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 8 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (35)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Cabback Insulator, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leather/Chrome Gear Shifter Material
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Locking Storage, Mini Overhead Console w/Storage, 1 12V DC Power Outlet and 2 Interior 120V AC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Power Adjustable Pedals
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Redundant Digital Speedometer
- Digital/Analog Appearance
- 2 Seatback Storage Pockets
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
- 1 12V DC Power Outlet and 2 Interior 120V AC Power Outlets
| 5.5 Ft. Short Bed | Active Grille Shutters |
| Door Handle Color - Chrome | Exhaust Tip Color - Chrome |
| Front Bumper Color - Chrome | Front License Plate Bracket |
| Grille Color - Chrome | Grille Color - Chrome Surround |
| Mirror Color - Chrome | Rear Bumper Color - Chrome |
| Running Boards | Window Trim - Black |
| Extended Range 36 Gallon Fuel Tank | Running Board Color - Chrome |
| Pickup Bed Light - Led | Pickup Bed Light - Tailgate Illumination |
| Tailgate - Power Locking | Tailgate - Power Open |
| Tailgate - Removable | Tailgate - Lift Assist |
| Full Coverage Rubber Floor Mats | Steering Ratio - 17.4 |
| Air Filtration | Door Sill Trim - Scuff Plate |
| Floor Mat Material - Carpet | Floor Material - Carpet |
| Floor Mats - Front | Front Air Conditioning - Automatic Climate Control |
| Front Air Conditioning Zones - Dual | Heated Steering Wheel |
| Steering Wheel Trim - Leather | Floor Mats - Rear |
| Armrests - Rear Center Folding With Storage | Armrests - Rear Center With Cupholders |
| Full Coverage Rubber Floor Mats (No Carpet Mat) | Adjustable Pedals - Power |
| Assist Handle - Front | Assist Handle - Rear |
| Capless Fuel Filler System | Center Console - Front Console With Armrest And Storage |
| Cruise Control | Cupholders - Front |
| Cupholders - Rear | Easy Entry - Power Driver Seat |
| Multi-Function Remote - Proximity Entry System | Power Steering |
| Steering Wheel - Tilt And Telescopic | Steering Wheel Mounted Controls - Audio |
| Steering Wheel Mounted Controls - Phone | Storage - Accessory Hook |
| Storage - Door Pockets | Storage - Front Seatback |
| Storage - Under Rear Seats | Power Outlet(S) - 115v Cargo Area |
| Power Outlet(S) - 115v Front | Power Outlet(S) - 115v Rear |
| Power Outlet(S) - 12v Front | Power Outlet(S) - 12v Rear |
| Universal Remote Transmitter - Garage Door Opener | Vanity Mirrors - Dual Illuminating |
| Keypad Entry | Multi-Function Remote - Panic Alarm |
| Steering Wheel Mounted Controls - Cruise Control | Ambient Lighting - Color |
| Push-Button Start | Reading Lights - Front |
| Reading Lights - Rear | Memorized Settings - 3 Driver |
| Memorized Settings - Adjustable Pedals | Memorized Settings - Driver Seat |
| Memorized Settings - Side Mirrors | Steering Wheel Mounted Controls - Multi-Function |
| One-Touch Windows - 2 | Power Windows - Lockout Button |
| Steering Wheel Mounted Controls - Voice Control | Rearview Mirror - Auto-Dimming |
| Interior Work Surface | Power Outlet(S) - Usb Front |
| Power Outlet(S) - Usb Rear | Power Outlet(S) - Usb-C Front |
| Power Outlet(S) - Usb-C Rear | Remote Engine Start/Cabin Preconditioning |
| 3.31 Electronic Locking Axle |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $8,980 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
