2023 FORD F-150 LARIAT
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
Vehicle Description
Delivers 24 Highway MPG and 18 City MPG! This Ford F-150 delivers a Regular Unleaded V6 3.5 L EcoBoost engine powering this Automatic transmission. TRAILER TOW PACKAGE -inc: Towing capability up to TBD lbs, Integrated Trailer Brake Controller, Pro Trailer Backup Assist & Pro Trailer Hitch Assist, FORD CO-PILOT360 ASSIST 2.0 -inc: rain-sensing wipers, Evasive Steering Assist, Connected Built-In Navigation, Navigation services require SYNC4 and FordPass Connect (optional on select vehicles), complimentary connect service and the FordPass app (see FordPass Terms for details), Eligible vehicles that begins on the new vehicle warranty start date, Customers must unlock the navigation service trial by activating the eligible vehicle w/a FordPass member account, If not subscribed by the end of the complimentary period, the navigation service will terminate, Connected service and features depend on compatible AT&T network availability, Evolving technology/cellular networks/vehicle capability may limit functionality and prevent operation of connected features, FordPass App, compatible w/select smartphone platforms, is available via a download, Message and data rates may apply, Intelligent Adaptive Cruise Control w/Stop & Go, la, ENGINE: 3.5L V6 ECOBOOST -inc: GVWR: 7,050 lbs Payload Package, 3.31 Axle Ratio.* This Ford F-150 Features the Following Options *ENGINE: 3.5L V6 ECOBOOST -inc: auto start-stop technology, GVWR: 7,050 lbs Payload Package, 3.31 Axle Ratio , Wheels: 18" Chrome-Like PVD, Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning, Variable Intermittent Wipers, Trip Computer, Transmission: Electronic 10-Speed Automatic -inc: selectable drive modes: normal, ECO, sport, tow/haul, slippery, deep snow/sand and mud/rut, Transmission w/Driver Selectable Mode, Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control, Tires: 275/65R18 BSW A/T, Tire Specific Low Tire Pressure Warning.* Visit Us Today *A short visit to Prostrollo Auto Plaza Co. located at 1001 S Washington, Madison, SD 57042 can get you a tried-and-true F-150 today!
| VIN | 1FTFW1E88PKF53927 |
| Stock Number | F6076A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | LARIAT |
| Mileage | 72,284 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 20 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Avalanche |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 400 @ 6000 rpm |
| Torque | 500 @ 3100 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4948 lbs |
| Curb Weight - Front | 2841 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1906 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- ABS And Driveline Traction Control
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (11)
- 50 State Emissions
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- HD Shock Absorbers
- Front Anti-Roll
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
EXTERIOR (6)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (2)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
INTERIOR (12)
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Pickup Cargo Box Lights
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| TRAILER TOW PACKAGE -inc: Towing capability up to TBD lbs Integrated Trailer Brake Controller Pro Trailer Backup Assist & Pro Trailer Hitch Assist | ENGINE: 3.5L V6 ECOBOOST -inc: auto start-stop technology GVWR: 7 050 lbs Payload Package 3.31 Axle Ratio |
| FORD CO-PILOT360 ASSIST 2.0 -inc: rain-sensing wipers Evasive Steering Assist Connected Built-In Navigation Navigation services require SYNC4 and FordPass Connect (optional on select vehicles) complimentary connect service and the FordPass app (see FordPass Terms for details) Eligible vehicles that begins on the new vehicle warranty start date Customers must unlock the navigation service trial by activating the eligible vehicle w/a FordPass member account If not subscribed by the end of the complimentary period the navigation service will terminate Connected service and features depend on compatible AT&T network availability Evolving technology/cellular networks/vehicle capability may limit functionality and prevent operation of connected features FordPass App compatible w/select smartphone platforms is available via a download Message and data rates may apply Intelligent Adaptive Cruise Control w/Stop & Go la | ENGINE: 3.5L V6 ECOBOOST -inc: GVWR: 7 050 lbs Payload Package 3.31 Axle Ratio |
| 360 DEGREE CAMERA -inc: trailer reverse guidance | ELECTRONIC LOCKING W/3.55 AXLE RATIO |
| Turbocharged | Four Wheel Drive |
| Tow Hitch | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Chrome Wheels |
| Tires - Front All-Terrain | Tires - Rear All-Terrain |
| Conventional Spare Tire | Tow Hooks |
| Heated Mirrors | Power Mirror(s) |
| Integrated Turn Signal Mirrors | Power Folding Mirrors |
| Rear Defrost | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Privacy Glass |
| Running Boards/Side Steps | Power Door Locks |
| Fog Lamps | Automatic Highbeams |
| Daytime Running Lights | Automatic Headlights |
| LED Headlights | AM/FM Stereo |
| Premium Sound System | Satellite Radio |
| HD Radio | Requires Subscription |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Auxiliary Audio Input | Pass-Through Rear Seat |
| Rear Bench Seat | Adjustable Steering Wheel |
| Trip Computer | Power Windows |
| WiFi Hotspot | Leather Steering Wheel |
| Heated Steering Wheel | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Start |
| Universal Garage Door Opener | Cruise Control |
| Climate Control | Multi-Zone A/C |
| A/C | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Leather Seats |
| Bucket Seats | Heated Front Seat(s) |
| Driver Adjustable Lumbar | Passenger Adjustable Lumbar |
| Seat Memory | Cooled Front Seat(s) |
| Auto-Dimming Rearview Mirror | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Floor Mats |
| Remote Engine Start | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | Mirror Memory |
| Seat Memory | Remote Engine Start |
| Keyless Start | Navigation System |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Telematics |
| Auxiliary Audio Input | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | Power Windows |
| Power Door Locks | Adjustable Pedals |
| Trip Computer | Mirror Memory |
| Seat Memory | Security System |
| Immobilizer | Traction Control |
| Traction Control | Stability Control |
| Front Side Air Bag | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Rear Parking Aid |
| Cross-Traffic Alert | Rear Collision Mitigation |
| Lane Departure Warning | Lane Keeping Assist |
| Lane Departure Warning | Blind Spot Monitor |
| Tire Pressure Monitor | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
| Driver Restriction Features | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Child Safety Locks |
| Back-Up Camera |
