2023 FORD F-150 XLT
Popular Features
Vehicle Description
Papik Motors has been serving the local community for over 30 years!!
Atlas Blue Metallic 2023 Ford F-150 XLT 4WD 10-Speed Automatic 2.7L V6 EcoBoost
4WD.
Recent Arrival!
Bed Utility Package (BoxLink, LED Box Lighting, Tailgate Step w/Tailgate Work Surface, and Zone Lighting), Equipment Group 302A High (10-Way Power Driver & Passenger Seats, 8`` Productivity Screen in Instrument Cluster, Auto-Dimming Rear-View Mirror, Class IV Trailer Hitch Receiver, Dual Zone Electronic Automatic Temperature Control, Heated Front Seats, Intelligent Access w/Push Button Start, LED Reflector Headlamps, LED Sideview Mirror Spotlights, Onboard 400W Outlet, Power Glass Heated Sideview Mirrors, Radio: AM/FM SiriusXM w/360L, Rear Under-Seat Storage, SecuriCode Drivers Side Keyless-Entry Keypad, SYNC 4 w/Enhanced Voice Recognition, and Wrapped Steering Wheel), GVWR: 6,470 lbs Payload Package, XLT Chrome Appearance Package (2-Bar Style Grille w/Chrome 2 Minor Bars, Bright Polished Step Bars, Chrome Door & Tailgate Handles w/Body-Color Bezel, Chrome Single-Tip Exhaust, and Wheels: 18`` Chrome-Like PVD), XLT Sport Appearance Package (Accent-Color Step Bars, Black 2-Bar Style Grille w/Black Surround/Accents, Body-Color Door & Tailgate Handles, Body-Color Front & Rear Bumpers, Box Side Decals, Unique Sport Cloth 40/Console/40 Front-Seats, and Wheels: 18`` 6-Spoke Machined Aluminum), 4WD, 4-Wheel Disc Brakes, 6 Speakers, ABS brakes, Air Conditioning, Alloy wheels, AM/FM radio, Auto High-beam Headlights, Brake assist, Bumpers: chrome, Cloth 40/20/40 Front Seat, Compass, Delay-off headlights, Driver door bin, Driver vanity mirror, Dual front impact airbags, Dual front side impact airbags, Electronic Stability Control, Emergency communication system: SYNC 4 911 Assist, Extended Range 36 Gallon Fuel Tank, Exterior Parking Camera Rear, Front anti-roll bar, Front Center Armrest w/Storage, Front fog lights, Front reading lights, Front wheel independent suspension, Fully automatic headlights, Heated door mirrors, Illuminated entry, Interior Work Surface, Low tire pressure warning, Occupant sensing airbag, Outside temperature display, Overhead airbag, Overhead console, Panic alarm, Partitioned Lockable Fold-Flat Storage, Passenger door bin, Passenger vanity mirror, Power door mirrors, Power steering, Power windows, Radio data system, Radio: AM/FM Stereo w/6 Speakers, Radio: B&O Sound System by Bang & Olufsen, Rear reading lights, Rear step bumper, Rear window defroster, Remote keyless entry, Remote Start System, Security system, Speed control, Speed-sensing steering, Split folding rear seat, Steering wheel mounted audio controls, SYNC 4, Tachometer, Telescoping steering wheel, Tilt steering wheel, Traction control, Tray Style Floor Liner (47W), Trip computer, Variably intermittent wipers, Voltmeter, and Wheels: 17`` Silver Painted Aluminum.
Estimate Payments
| VIN | 1FTEW1EP7PKF26978 |
| Stock Number | 26978N |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT |
| Mileage | 38,127 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Atlas Blue Metallic |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 325 @ 5000 rpm |
| Torque | 400 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4931 lbs |
| Curb Weight - Front | 2841 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1906 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Driver Monitoring-Alert
- Reverse Sensing System Rear Parking Sensors
- Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Reverse Brake Assist
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (20)
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 6,470 lbs Payload Package
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 1720# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (13)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Aluminum Panels
- Black Grille w/Chrome Surround
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (4)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (33)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Cabback Insulator and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and Locking 1st Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Front Center Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Perimeter Alarm
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
