2023 FORD F-150
Estimate Payments
| VIN | 1FTFW1E59PFD02638 |
| Stock Number | A6113A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Mileage | 36,202 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 20 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | STONE GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 400 @ 6000 rpm |
| Torque | 410 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4912 lbs |
| Curb Weight - Front | 2841 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1906 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- ABS And Driveline Traction Control
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (12)
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
EXTERIOR (6)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (3)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (13)
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| ENGINE: 5.0L V8 -inc: flex-fuel capability | ENGINE: 5.0L V8 -inc: auto start-stop technology and flex-fuel capability (STD) |
| Four Wheel Drive | Brake Assist |
| Automatic Headlights | Cruise Control |
| Child Safety Locks | Driver Air Bag |
| Security System | Bluetooth Connection |
| Tires - Front All-Terrain | Power Steering |
| Rear Parking Aid | Daytime Running Lights |
| Pass-Through Rear Seat | Adjustable Steering Wheel |
| Tire Pressure Monitor | Immobilizer |
| Passenger Vanity Mirror | Stability Control |
| Front Side Air Bag | Variable Speed Intermittent Wipers |
| Intermittent Wipers | ABS |
| Front Head Air Bag | A/C |
| Passenger Air Bag | Driver Restriction Features |
| Driver Adjustable Lumbar | Passenger Air Bag Sensor |
| Telematics | AM/FM Stereo |
| Rear Bench Seat | Heated Mirrors |
| Power Mirror(s) | Tires - Rear All-Terrain |
| 4-Wheel Disc Brakes | WiFi Hotspot |
| Rear Head Air Bag | Automatic Highbeams |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $9,146 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
