2018 FORD F-150 LARIAT
Popular Features
Vehicle Description
LOCATED AT GOODRICH MOTORS IN SPEARFISH, SD!! BEAUTIFUL WELL EQUIPPED XLT 4X4!! LOCAL TRADE WITH PACKAGE 302A!! Sport Appearance Package, 2.7 Liter EcoBoost V6 Engine, 10-Speed Automatic Transmission With Console Shifter, Premium Heated Power Front Bucket Seats, Twin Panel Power Moonroof With Power Shade, Voice Activated Navigation, Trailer Tow Package with 3.55 Axle Ratio, Power Heated Sliding Rear Window, Running Boards, Reverse Sensing System with Backup Camera, Remote Start, LED Box Lighting, Power Windows and Door Locks, Tilt-Telescopic Steering Column, Cruise Control, and More!! NOW ONLY $19,990.00!!
Estimate Payments
| VIN | 1FTEW1EP6JFA44602 |
| Stock Number | A7228A |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | LARIAT |
| Mileage | 140,233 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 24 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Ruby Red Metallic Tinted Clearcoat |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 325 @ 5000 rpm |
| Torque | 400 @ 2750 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4770 lbs |
| Curb Weight - Front | 2825 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1944 lbs |
| Length, Overall | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (13)
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (6)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Black Side Windows Trim
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (2)
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (15)
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V6 Cyl. Engine | Intermittent Wipers |
| Vanity Mirrors | Fold Down Rear Seat |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,998 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
