2015 FORD F-150 XLT
Vehicle Description
Recent Arrival! 4WD.
2015 Ford F-150 XLT Maroon 4WD 6-Speed Automatic Electronic 3.5L V6
Awards:
* NACTOY 2015 North American Truck of the Year * 2015 KBB.com Brand Image Awards * Green Car Journal 2015 Green Car Technology Award
Based on 2017 EPA mileage ratings. Use for comparison purposes only. Your mileage will vary depending on how you drive and maintain your vehicle, driving conditions and other factors.
Estimate Payments
| VIN | 1FTEW1EG3FKF05740 |
| Stock Number | A5531C |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT |
| Mileage | 301,590 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Ruby Red Metallic |
| Interior | Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 365 @ 5000 rpm |
| Torque | 420 @ 2500 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4925 lbs |
| Curb Weight - Front | 2781 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1915 lbs |
| Length, Overall | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 76.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (19)
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 6,350 lbs Payload Package
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 1600# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (14)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Clock
- Fixed Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (33)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Transmission Fluid Temp and Trip Odometer
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Front Cigar Lighter(s)
- Compass
- Keypad
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Cabback Insulator and Chrome Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 1st Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Front Center Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,999 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
