2014 FORD F-150 XL
Vehicle Description
KBB.com Brand Image Awards. Only 133,942 Miles! Scores 19 Highway MPG and 14 City MPG! This Ford F-150 delivers a Regular Unleaded V-8 5.0 L/302 engine powering this Automatic transmission. TRAILER TOW PACKAGE -inc: 7-pin wiring harness and class IV trailer hitch receiver, Auxiliary Transmission Oil Cooler, SelectShift Transmission, Upgraded Radiator, Wheels w/Hub Covers, Variable Intermittent Wipers.*This Ford F-150 Comes Equipped with These Options *Transmission: Electronic 6-Speed Automatic -inc: tow/haul mode, Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler, Trailer Wiring Harness, Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control, Tailgate Rear Cargo Access, Steel Spare Wheel, Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs, Single Stainless Steel Exhaust, Side Impact Beams, Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer.* Expert Reviews!*As reported by KBB.com: If you’re looking for a more personalized pickup truck, Ford’s F-150 for 2014 offers one of the most varied and distinct line ups in the business. From trims to work options to cutting-edge electronics and infotainment systems, there is an F-150 for just about everyone.* Visit Us Today *Stop by Prostrollo Motor Co located at 1001 S Washington, Madison, SD 57042 for a quick visit and a great vehicle!
Estimate Payments
| VIN | 1FTNF1EF0EKE44448 |
| Stock Number | 6345A |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XL |
| Mileage | 133,942 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Oxford White |
| Interior | Steel Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 360 @ 5500 rpm |
| Torque | 380 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4994 lbs |
| Curb Weight - Front | 3008 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1985 lbs |
| Length, Overall | 231.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.2 in |
| Height, Overall | 76 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (16)
- 3.73 Axle Ratio
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 78-Amp/Hr 750CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 155 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs and Hill Hold Control
EXTERIOR (18)
- Regular Box Style
- Wheels w/Hub Covers
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Argent Rear Step Bumper
- Argent Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Black Manual Side Mirrors w/Convex Spotter and Manual Folding
- Fixed Rear Window
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Manual Tailgate/Rear Door Lock
- Reflector Halogen Headlamps
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (3)
- Radio w/Clock
- 4 Speakers
- Fixed Antenna
INTERIOR (22)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Transmission Fluid Temp and Trip Odometer
- Front Cupholder
- Front Cigar Lighter(s)
- Manual Air Conditioning
- Glove Box
- Interior Trim -inc: Cabback Insulator
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Passenger Visor Vanity Mirror
- 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Vinyl/Rubber Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver And Passenger Door Bins
- Manual 1st Row Windows
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
| 3.55 AXLE RATIO | ENGINE: 5.0L V8 FFV -inc: GVWR: 6 800 lbs Payload Package 3.55 Axle Ratio |
| TRAILER TOW PACKAGE -inc: 7-pin wiring harness and class IV trailer hitch receiver Auxiliary Transmission Oil Cooler SelectShift Transmission Upgraded Radiator | Four Wheel Drive |
| Power Steering | ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Steel Wheels |
| Tires - Front All-Terrain | Tires - Rear All-Terrain |
| Conventional Spare Tire | Tow Hooks |
| Intermittent Wipers | Variable Speed Intermittent Wipers |
| AM/FM Stereo | Vinyl Seats |
| Split Bench Seat | Adjustable Steering Wheel |
| A/C | Passenger Vanity Mirror |
| Immobilizer | Stability Control |
| Front Side Air Bag | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Front Head Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
