2013 FORD F-150 FX4 - Leather - Sunroof
Popular Features
Vehicle Description
2013 Ford F150 Supercrew FX4, 4x4, Automatic, Heated Leather, Sunroof, Backup Camera, 3.5 EcoBoost, Bedcover, Carpet Bedliner, Fuel Wheels, 109K Miles. This vehicle does have a South Dakota Salvage Title from back in 2017, it was repaired and put back on the road. I'm not sure what was fixed during the repair, it was fixed before the prior owner bought it. Cab corners and rockers are pretty clean with the exception of a bubble that started on the drivers cab corner. JD Power Retail is $22,200. Priced to Sell at $8,995. Call or Text 605-366-1908.
More info at www.WORTHINGCARS.com
Located at the 4-way stop in Worthing SD, just 10 miles south of Sioux Falls on Interstate I-29, Exit 64, then 2 miles east to the flashing red stop sign.
Open Monday - Friday 9 to 5:30, Saturdays 9 to 1. Call or text for an after hour appointment if needed at 605-366-1908.
KJ AUTOMOTIVE
100 CEDAR ST
WORTHING SD
Estimate Payments
| VIN | 1FTFW1ET3DKF93672 |
| Stock Number | F93672K |
| Condition | USED |
| Year | 2013 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | FX4 - Leather - Sunroof |
| Mileage | 109,000 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Oxford White |
| Interior | Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 365 @ 5000 rpm |
| Torque | 420 @ 2500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 36.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3206 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2481 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.2 in |
| Height, Overall | 76.7 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Anti-lock braking system (ABS)
- AdvanceTrac w/Roll Stability Control (RSC)
- Hill start assist
- Dual stage driver & passenger front airbags
- Dual stage driver & front passenger seat-mounted side airbags
- Safety Canopy front/rear outboard side curtain airbags
- SOS post crash alert system
- Outboard front lap & shoulder safety belts -inc: height adjusters, pretensioners, energy management retractors
- Auto lock safety belt feature for child seats
- Tire pressure monitoring system
- Dual note horn
MECHANICAL (7)
- 78-amp/hr (750CCA) maintenance-free battery
- Trailer sway control
- Long-spindle double wishbone front suspension w/coil-over-shock IFS
- Leaf spring rear suspension w/2-stage variable rear springs
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr front/rear disc brakes
- 2-ton jack
EXTERIOR (3)
- Under frame winch-type spare tire carrier w/safety catch & lock
- (4) full-size doors
- Removable tailgate w/key lock & lift assist
INTERIOR (8)
- Driver & front passenger door scuff plates
- Gauges -inc: fuel gauge, voltmeter, oil pressure, engine coolant temp, speedometer, tachometer, odometer
- Perimeter alarm
- SecuriLock passive anti-theft system (PATS)
- Front passenger side A-pillar grab handle
- 2nd row B-pillar grab handles
- Dome light
- Illuminated entry
| Power Mirrors | Full Size Spare Tire |
| Tow Hooks | Traction Control |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| 12V Power Outlet | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Vanity Mirrors | Fold Down Rear Seat |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
