2013 FORD F-150 STX
Estimate Payments
| VIN | 1FTFX1EF8DFD69071 |
| Stock Number | 6T42A |
| Condition | USED |
| Year | 2013 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | STX |
| Mileage | 23,781 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Interior | GREY |
| Engine | |
| Engine Type | 5L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 360 @ 5500 rpm |
| Torque | 380 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 36.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3222 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2239 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.2 in |
| Height, Overall | 76.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Anti-lock braking system (ABS)
- AdvanceTrac w/Roll Stability Control (RSC)
- Hill start assist
- Dual stage driver & passenger front airbags
- Dual stage driver & front passenger seat-mounted side airbags
- Safety Canopy front/rear outboard side curtain airbags
- MyKey owner controls feature -inc: top speed limiter, audio volume limiter, early low fuel warning, programmable sound chimes, Beltminder w/audio mute
- SOS post crash alert system
- Outboard front lap & shoulder safety belts -inc: height adjusters, pretensioners, energy management retractors
- Auto lock safety belt feature for child seats
- Tire pressure monitoring system
- Dual note horn
MECHANICAL (16)
- 3.73 axle ratio (REQ: 99M Engine)
- 4-wheel drive -inc: electronic-shift-on-the fly transfer case (ESOF)
- 78-amp/hr (750CCA) maintenance-free battery
- Trailer sway control
- Front tow hooks
- 6.5' pickup box
- Neutral towing capability
- (4) pickup box tie-down hooks
- 6900# GVWR, 1510# maximum payload
- Long-spindle double wishbone front suspension w/coil-over-shock IFS
- Leaf spring rear suspension w/2-stage variable rear springs
- Gas shock absorbers
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr front/rear disc brakes
- Easy Fuel capless fuel filler system
- 2-ton jack
EXTERIOR (12)
- Full size spare tire
- Under frame winch-type spare tire carrier w/safety catch & lock
- Body-color front bumper fascia
- Body-color front/rear step bumper
- Black front/rear stone cuffs
- Body-color grille surround w/black "two-bar style" insert
- Cargo lamp integrated w/high mount stop light
- Black pwr side mirrors
- Fixed rear window
- Variable interval wipers
- Black door & tailgate handles
- Removable tailgate w/key lock & lift assist
INTERIOR (22)
- 60/40 flip-up rear split bench seat
- Black vinyl floor covering
- Driver & front passenger door scuff plates
- Black urethane steering wheel
- Tilt steering column
- Gauges -inc: fuel gauge, voltmeter, oil pressure, engine coolant temp, speedometer, tachometer, odometer
- Display center -inc: warning messages & text functions
- Customer info display
- Outside temp gauge
- Pwr 1st & 2nd row windows
- Delayed accessory pwr
- Perimeter alarm
- Cruise control
- SecuriLock passive anti-theft system (PATS)
- Manual air conditioning
- Black ring w/black vanes air conditioning registers
- Deployable cupholder under center portion of seat
- Sunvisors w/driver side strap, passenger mirror
- Front passenger side A-pillar grab handle
- Dome light
- Illuminated entry
- Fade-to-off interior lighting
| 5.0L V8 FFV ENGINE | 4-wheel drive -inc: electronic-shift-on-the fly transfer case (ESOF) |
| Front tow hooks | Pwr rack & pinion steering |
| Pwr front/rear disc brakes | Full size spare tire |
| Black pwr side mirrors | Variable interval wipers |
| 60/40 flip-up rear split bench seat | Tilt steering column |
| Pwr 1st & 2nd row windows | Perimeter alarm |
| Cruise control | SecuriLock passive anti-theft system (PATS) |
| Manual air conditioning | Sunvisors w/driver side strap |
| passenger mirror | Anti-lock braking system (ABS) |
| AdvanceTrac w/Roll Stability Control (RSC) | Dual stage driver & passenger front airbags |
| Dual stage driver & front passenger seat-mounted side airbags | Safety Canopy front/rear outboard side curtain airbags |
| MyKey owner controls feature -inc: top speed limiter | audio volume limiter |
| early low fuel warning | programmable sound chimes |
| Beltminder w/audio mute | Tire pressure monitoring system |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,980 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
