2004 FORD F-150
| VIN | 1FTPX14574NA53888 |
| Stock Number | 6F106A |
| Condition | USED |
| Year | 2004 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Mileage | 137,919 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 18 |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | TAN |
| Engine | |
| Engine Type | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5000 rpm |
| Torque | 365 @ 3750 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3005 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2313 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 217.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 75.7 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Dual stage driver & front passenger airbags
- Seat integrated outside front lap/shoulder safety belts w/height adjusters, pretensioners & energy management retractors
- Center front lap belt
- Auto lock safety belt feature for child seats
- 3-point safety belts at all rear seat positions
MECHANICAL (7)
- Engine block heater *STD on retail vehicles only in AK, MN, ND, SD, MT, WI & WY. Optional on fleet vehicles*
- Four wheel drive
- Tow hooks, front (two)
- Independent coil-over-shock double wishbone front suspension
- Solid rear axle w/leaf spring rear suspension
- Full-size spare tire w/lock
- Pwr rack & pinion steering
EXTERIOR (3)
- Cargo lamp, integrated w/high mount stop light
- Black door & tailgate handles
- Tailgate, removable w/key lock & lift assist
INTERIOR (7)
- Tilt steering column
- Gauges-inc: voltmeter, oil pressure, engine coolant temp, speedometer & odometer
- Display center-inc: warning messages & text functions
- SecuriLock anti-theft ignition (PATS)
- Driver & passenger side A-pillar grab handles
- Glove box
- Dome light
