2004 FORD F-150
Vehicle Description
NACTOY 2004 North American Truck of the Year. Boasts 18 Highway MPG and 14 City MPG! This Ford F-150 delivers a Gas V8 5.4L/330 engine powering this Automatic transmission. Tow hooks, front (two), Tilt steering column, Tailgate, removable w/key lock & lift assist.* This Ford F-150 Features the Following Options *Tachometer, Speed-dependent interval wipers, Speed control, Solid rear axle w/leaf spring rear suspension, SecuriLock anti-theft ignition (PATS), Second row grab handles, Remote keyless entry w/(2) fobs, illuminated entry & panic button, Rear pwr point, Rear dome lamp, Pwr second row windows.* Visit Us Today *Test drive this must-see, must-drive, must-own beauty today at Prostrollo Auto Plaza Co., 1001 S Washington, Madison, SD 57042.
| VIN | 1FTPW145X4KA74657 |
| Stock Number | F4119B |
| Condition | USED |
| Year | 2004 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Mileage | Call for Mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 18 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5000 rpm |
| Torque | 365 @ 3750 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 30.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3150 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2352 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 223.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 74.7 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Dual stage driver & front passenger airbags
- Outside front lap/shoulder safety belts w/height adjusters, pretensioners & energy management retractors
- Center front lap belt
- Auto lock safety belt feature for child seats
- 3-point safety belts at all rear seat positions
MECHANICAL (8)
- Engine block heater *STD on retail vehicles only in AK, MN, ND, SD, MT, WI & WY. Optional on fleet vehicles*
- 5.5' pickup box w/(4) tie-down hooks
- Tow hooks, front (two)
- Independent coil-over-shock double wishbone front suspension
- Solid rear axle w/leaf spring rear suspension
- Full-size spare tire w/lock
- Pwr rack & pinion steering
- 30 gallon fuel tank
EXTERIOR (7)
- Autolamp, automatic on/off headlamps
- Fog lamps
- Cargo lamp, integrated w/high mount stop light
- Speed-dependent interval wipers
- Black door & tailgate handles
- (4) full-size doors
- Tailgate, removable w/key lock & lift assist
INTERIOR (18)
- Color-coordinated carpet
- Tilt steering column
- Gauges-inc: voltmeter, oil pressure, engine coolant temp, speedometer & odometer
- Display center-inc: warning messages & text functions
- Outside temperature gauge & compass
- Tachometer
- Speed control
- Delayed accessory pwr
- SecuriLock anti-theft ignition (PATS)
- (2) instrument panel cupholders
- (2) rear cupholders
- Driver & passenger side A-pillar grab handles
- Second row grab handles
- Glove box
- Overhead storage system-inc: large storage bin
- Dome light
- Rear dome lamp
- Fade-to-off interior lighting
| Tow Hooks | Tires - Front All-Terrain |
| Tires - Rear All-Terrain | Conventional Spare Tire |
| Aluminum Wheels | Power Steering |
| Automatic Headlights | Fog Lamps |
| Power Mirror(s) | Privacy Glass |
| Intermittent Wipers | Third Passenger Door |
| Fourth Passenger Door | Split Bench Seat |
| Driver Adjustable Lumbar | Passenger Adjustable Lumbar |
| Rear Bench Seat | Floor Mats |
| Adjustable Steering Wheel | Cruise Control |
| Immobilizer | A/C |
| AM/FM Stereo | CD Player |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
