2012 FORD F-150 SuperCab XLT
Popular Features
Vehicle Description
5.0L V8, 6Spd Automatic Transmission, Driver Power Seat, 4x4
>>>>>>
4X4
6.6' Bed Length
Anti-Theft System
Auto-dimming Rearview Mirror
Chrome Appearance Package
Chrome Exhaust Tip
Chrome Grille
Chrome Package
Chrome Wheels
Connected Car
Convenience Package
Crash Sensors
Cruise Control
Curtain Airbags
Electronic 4WD Selector
Electronic Braking System
Electronic Traction Control
Engine Block Heater
Fog Lights
Full Size Spare Tire
Heated Side Mirrors
Keyless Entry
Leather Steering Wheel
On Demand 4WD
Power Adjustable Pedals
Power Seats
Radio Data System
Rear Headrests
Rear Privacy Glass
Removable Tailgate
Running Boards
Satellite Radio
Side Airbags
Stability Control
Steering Wheel Mounted Controls
Tire Pressure Monitoring System
Tow Hooks
Trailer Hitch
Trailer Tow Package
Trailer Wiring
Turn Signal Mirrors
Estimate Payments
| VIN | 1FTFX1EF7CFB10392 |
| Stock Number | B10392 |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT |
| Mileage | 116,977 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Oxford White |
| Interior | Pale Adobe |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 360 @ 5500 rpm |
| Torque | 380 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 36.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3222 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2239 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.2 in |
| Height, Overall | 75.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Anti-lock braking system (ABS)
- AdvanceTrac w/roll stability control (RSC)
- Hill start assist
- Dual stage driver & passenger front airbags
- Dual stage driver & front passenger seat-mounted side airbags
- Safety Canopy front/rear outboard side curtain airbags
- SOS post crash alert system
- Outboard front lap & shoulder safety belts -inc: height adjusters, pretensioners, energy management retractors
- Center front 2-point safety belt
- 3-point safety belts at all rear seat positions
- Auto lock safety belt feature for child seats
- Tire pressure monitoring system
- Dual note horn
MECHANICAL (11)
- 78-amp/hr (750CCA) maintenance-free battery
- Trailer sway control
- Four-wheel-down towing
- (4) pickup box tie-down hooks
- Long-spindle double wishbone front suspension w/coil-over-shock IFS
- Leaf spring rear suspension w/2-stage variable rear springs
- Gas shock absorbers
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr front/rear disc brakes
- Easy Fuel capless fuel filler system
- 2-ton jack
EXTERIOR (4)
- Black front/rear stone cuffs
- Cargo lamp integrated w/high mount stop light
- Variable speed intermittent wipers
- Removable tailgate w/key lock & lift assist
INTERIOR (6)
- Driver & front passenger door scuff plates
- Gauges -inc: fuel gauge, voltmeter, oil pressure, engine coolant temp, speedometer, tachometer, odometer
- SecuriLock anti-theft ignition (PATS)
- Rear door cupholders
- Instrument panel mounted cigar lighter
- Front passenger side A-pillar grab handle
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V8 Cyl. Engine | Intermittent Wipers |
| Vanity Mirrors | Fold Down Rear Seat |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
