2023 FORD EXPLORER Limited
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
Vehicle Description
Only 35,691 Miles! Boasts 27 Highway MPG and 20 City MPG! This Ford Explorer delivers a Intercooled Turbo Premium Unleaded I-4 2.3 L/140 engine powering this Automatic transmission. ENGINE: 2.3L ECOBOOST I-4 -inc: auto start-stop technology (STD), Wheels: 20" Premium Painted Aluminum, Voice-Activated Touchscreen Navigation System -inc: pinch-to-zoom capability, SiriusXM Traffic and Travel Link (subscription required), Note: SiriusXM Traffic and Travel Link (subscription required), SiriusXM Traffic and Travel Link (subscription required) service is not available in Alaska or Hawaii, After your trial period ends, Sirius XM audio and data services each require a subscription sold separately, or as a package, by SiriusXM Radio (subscription required) Inc, See SiriusXM customer agreement for complete terms at www.siriusxm.com, All fees and programming subject to change, Trial subscriptions not available in Alaska and Hawaii.* This Ford Explorer Features the Following Options *Trunk/Hatch Auto-Latch, Trip Computer, Transmission: 10-Speed Automatic, Transmission w/Driver Selectable Mode, Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control, Tires: P255/55R20 AS BSW, Tire Specific Low Tire Pressure Warning, Tailgate/Rear Door Lock Included w/Power Door Locks, SYNC 3 Communications & Entertainment System -inc: enhanced voice recognition, 8" LCD capacitive touchscreen in center stack w/swipe capability, AppLink, 911 Assist, Apple Car Play and Android Auto compatibility and 1 "A" and 1 "C" USB ports in the media hub, Strut Front Suspension w/Coil Springs.* Visit Us Today *Come in for a quick visit at Prostrollo Auto Plaza Co., 1001 S Washington, Madison, SD 57042 to claim your Ford Explorer!
| VIN | 1FMSK8FH0PGA16582 |
| Stock Number | F6059A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | Limited |
| Mileage | 35,691 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Star White Metallic Tri-Coat |
| Interior | Sandstone |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5500 rpm |
| Torque | 310 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 17.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4437 lbs |
| Length, Overall | 198.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 70.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Lane Centering
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- BLIS (Blind Spot Information System) Blind Spot
- Pre-Collision Assist with Pedestrian Detection
- Rear Collision Warning
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Aerial View Camera System
- Evasion Assist
- Forward and Reverse Sensing System Front And Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera w/Washer
- Front Camera w/Washer
- Left Side Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (18)
- Engine: 2.3L EcoBoost I-4 -inc: auto start-stop technology
- 3.58 Non-Limited-Slip Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,160 lbs
- 50 State Emissions System Flexible Fuel Vehicle (FFV) system is standard equipment for vehicles with the 3.3L Ti-VCT V6 FFV engine.
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- Regenerative Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 17.9 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (17)
- Tires: P255/55R20 AS BSW
- Steel Spare Wheel
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Door Handles
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Metal-Look Grille w/Chrome Surround
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Perimeter/Approach Lights
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (7)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 12 Speakers
- Regular Amplifier
- Digital Signal Processor
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (41)
- 8-Way Driver Seat
- 6-Way Passenger Seat
- Front Center Armrest and Rear Seat Mounted Armrest Outboard Only
- Heated Leather Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Keypad
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive Cruise Control with Stop-and-Go
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert, Piano Black/Metal-Look Door Panel Insert, Piano Black Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 4 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Voice-Activated Touchscreen Navigation System -inc: pinch-to-zoom capability, SiriusXM Traffic and Travel Link, Note: SiriusXM Traffic and Travel Link includes a 5-year prepaid subscription, SiriusXM Traffic and Travel Link service is not available in Alaska or Hawaii, After your trial period ends, Sirius XM audio and data services each require a subscription sold separately, or as a package, by SiriusXM Radio Inc, See SiriusXM customer agreement for complete terms at www.siriusxm.com, All fees and programming subject to change, Trial subscriptions not available in Alaska and Hawaii
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Redundant Digital Speedometer
- 2 Seatback Storage Pockets
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Seats w/Leatherette Back Material
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 4 12V DC Power Outlets
| ENGINE: 2.3L ECOBOOST I-4 -inc: auto start-stop technology (STD) | Turbocharged |
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Aluminum Wheels |
| Tires - Front Performance | Tires - Rear Performance |
| Temporary Spare Tire | Heated Mirrors |
| Power Mirror(s) | Power Folding Mirrors |
| Rear Defrost | Privacy Glass |
| Intermittent Wipers | Variable Speed Intermittent Wipers |
| Rain Sensing Wipers | Rear Spoiler |
| Remote Trunk Release | Power Liftgate |
| Power Door Locks | Daytime Running Lights |
| Automatic Headlights | LED Headlights |
| Automatic Highbeams | Fog Lamps |
| AM/FM Stereo | Premium Sound System |
| Satellite Radio | HD Radio |
| Requires Subscription | MP3 Capability |
| Steering Wheel Audio Controls | Hard Disk Drive Media Storage |
| MP3 Capability | Telematics |
| Auxiliary Audio Input | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | Bluetooth Connection |
| Bucket Seats | Rear Bucket Seats |
| Heated Rear Seat(s) | Adjustable Steering Wheel |
| Trip Computer | Power Windows |
| 3rd Row Seat | Leather Steering Wheel |
| Heated Steering Wheel | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Entry |
| Power Door Locks | Keyless Start |
| Universal Garage Door Opener | Cruise Control |
| Adaptive Cruise Control | Climate Control |
| Multi-Zone A/C | A/C |
| A/C | Rear A/C |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Leather Seats | Bucket Seats |
| Heated Front Seat(s) | Driver Adjustable Lumbar |
| Passenger Adjustable Lumbar | Cooled Front Seat(s) |
| Driver Vanity Mirror | Passenger Vanity Mirror |
| Driver Illuminated Vanity Mirror | Passenger Illuminated Visor Mirror |
| Auto-Dimming Rearview Mirror | Floor Mats |
| Remote Engine Start | Smart Device Integration |
| Requires Subscription | Smart Device Integration |
| Remote Engine Start | Keyless Start |
| WiFi Hotspot | Navigation System |
| Power Windows | Power Door Locks |
| Trip Computer | Immobilizer |
| Security System | Cruise Control Steering Assist |
| Traction Control | Stability Control |
| Traction Control | Front Side Air Bag |
| Telematics | Requires Subscription |
| Blind Spot Monitor | Cross-Traffic Alert |
| Lane Departure Warning | Lane Keeping Assist |
| Lane Departure Warning | Front Collision Mitigation |
| Driver Monitoring | Aerial View Display System |
| Evasion Assist | Rear Parking Aid |
| Tire Pressure Monitor | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Passenger Air Bag Sensor |
| Knee Air Bag | Driver Restriction Features |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
