2017 FORD EXPLORER XLT Sport Utility 4D
Popular Features
Vehicle Description
THIS NICE 2017 FORD EXPLORER XLT WITH THE 3.5L MOTOR IS A GREAT FAMILY VEHICLE. THE LEATHER INTERIOR WITH 3RD ROW SEATING, NAVIGATION SYSTEM, HEATED SEATS, REMOTE START, POWER LIFTGATE, AND MORE ARE SURE TO MAKE YOU FALL IN LOVE WITH THIS ONE. AS WITH ALL OF OUR VEHICLES, THIS VEHICLE HAS BEEN THROUGH A THOROUGH INSPECTION, ALL FLUIDS CHECKED FOR RELIABILITY, ALL TIRES INSPECTED FOR WEAR AND RECOMMENDED INFLATION. IF NEEDED, TIRES HAVE BEEN REPLACED. WE ALSO DO A VERY THOROUGH DETAILING OF OUR VEHICLE TO ENSURE IT SHINES LIKE YOUR FAMILY DOES.WHAT`S KEEPING YOU FROM COMING ON DOWN AND TAKING ADVANTAGE OF OUR OUTSTANDING AND FRIENDLY STAFF? A PLACE WHERE YOU WILL FEEL WARM AND WELCOME. WE DON`T JUST SELL CARS TO CUSTOMERS, YOU BECOME ONE OF THE NEXT2NEW FAMILY.?YOU CAN ALSO TAKE ADVANTAGE OF OUR FULL SERVICE AND DETAIL SHOPS FOR ALL YOUR DIRTY JOBS.WE CAN FIX YOU UP, CLEAN YOU UP AND HAVE YOU FEELING LIKE YOU`RE DRIVING A WHOLE NEW CAR. WE LOOK FORWARD TO YOUR VISIT AND GETTING YOU ON THE ROAD WITH A SMILE ON YOUR FACE.?STOP BY AND TAKE THIS VEHICLE FOR A TEST DRIVE. CALL US AT 605-221-0344 WITH ANY QUESTIONS YOU HAVE. -- TRADES WELCOME -- FINANCING & EXTENDED SERVICE CONTRACTS AVAILABLE -- SHOP NEXT-2-NEW WHERE YOUR NEXT CAR MAY NOT BE NEW PRICE, BUT WILL BE NEXT2NEW CONDITION!!! OPEN 7 DAYS A WEEK.
Estimate Payments
| VIN | 1FM5K8D83HGA33880 |
| Stock Number | 16646SK |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | XLT Sport Utility 4D |
| Mileage | 139,708 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Gray |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 290 @ 6500 rpm |
| Torque | 255 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4629 lbs |
| Length, Overall | 198.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 70 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Advancetrac w/Roll Stability Control Electronic Stability Control (ESC) And Roll Stability Control (RSC)
- Terrain Management System ABS And Driveline Traction Control
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera w/Washer
MECHANICAL (16)
- 3.65 Axle Ratio
- GVWR: 6,160 lbs
- Electronic Transfer Case
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- 72-Amp/Hr 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing w/Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18.6 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control and Hill Hold Control
EXTERIOR (20)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Convex Spotter, Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Metal-Look Grille
- Liftgate Rear Cargo Access
- LED Brakelights
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control and Steering Wheel Controls
- Wireless Streaming
- Integrated Roof Antenna
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
INTERIOR (39)
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Tumble Forward Premium Cloth Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- 7 Person Seating Capacity
- Fixed 50-50 Split-Bench Premium Cloth 3rd Row Seat Front, Manual Fold Into Floor and 2 Fixed Head Restraints
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Auxiliary Rear Heater and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Leather/Chrome Gear Shift Knob
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Full Overhead Console w/Storage and 4 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Black Roof Rack Side Rails
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- Analog Display
- Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Seats w/Premium Cloth Back Material
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | Anti Theft System |
| AM/FM Radio | CD Player |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Onboard Hands-Free Communications System |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V6 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Gas |
| Auto Delay Off | - |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Power Mirrors |
| Vanity Mirrors | Rear Backup Sensors |
| 3rd Row Seat | Manual Adjustable Lumbar Support |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Tire Pressure Monitoring System |
| Compact Spare Tire | Traction Control |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
