2015 FORD EXPLORER Sport SUV 4D
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1FM5K8GT7FGA08560 |
| Stock Number | 16588 |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | Sport SUV 4D |
| Mileage | 124,368 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 365 @ 5500 rpm |
| Torque | 350 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4882 lbs |
| Length, Overall | 197.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 71 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Rear Parking Sensors
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (20)
- Engine: 3.5L V6 EcoBoost
- 3.16 Axle Ratio
- GVWR: 6,160 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 200 Amp Alternator
- 72-Amp/Hr 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Class III Towing Equipment -inc: Hitch and Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Sport Tuned Suspension
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18.6 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Polished Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control and Hill Hold Control
EXTERIOR (21)
- Wheels: 20" Machined Aluminum w/Painted Pockets
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Convex Spotter, Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille
- Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Halogen Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (6)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Steering Wheel Controls and Voice Activation
- Integrated Roof Antenna
- 12 Speakers
- Streaming Audio
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 3 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (37)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Fixed 50-50 Split-Bench Vinyl 3rd Row Seat Front, Power Fold Into Floor and 2 Fixed Head Restraints
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Auxiliary Rear Heater and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leather/Chrome Gear Shifter Material
- Leatherette Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Full Overhead Console w/Storage and 4 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Net
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Remote Start
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- 2 Seatback Storage Pockets
- Seats w/Leatherette Back Material
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | Anti Theft System |
| AM/FM Radio | CD Player |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Satellite Radio |
| Premium Audio System | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V6 Cyl. Engine | Turbocharger |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Gas | Auto Delay Off |
| Remote Keyless Entry | - |
| Power Locks | Electrochromatic |
| Heated Mirrors | Power Mirrors |
| Vanity Mirrors | Rear Backup Sensors |
| Remote Engine Start | Leather Seats |
| 3rd Row Seat | Heated Seats |
| Manual Adjustable Lumbar Support | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Tires - Front Performance | Tire Pressure Monitoring System |
| Tires - Rear Performance | Compact Spare Tire |
| Traction Control | Trailer Towing Pkg |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,799 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
