2013 FORD EXPLORER XLT AWD 4dr SUV
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1FM5K8D84DGA26253 |
| Stock Number | 2758A |
| Condition | USED |
| Year | 2013 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | XLT AWD 4dr SUV |
| Mileage | 147,653 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 290 @ 6500 rpm |
| Torque | 255 @ 4100 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 18.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4697 lbs |
| Length, Overall | 197.100 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.900 in |
| Height, Overall | 70.400 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Hill start assist
- 4-wheel antilock disc brakes
- Hill descent control
- Terrain management system
- 2nd generation dual front airbags
- 2nd generation dual front side seat airbags
- Front passenger sensing system
- Safety Canopy -inc: side curtain airbags, rollover sensor
- Reverse sensing system
- MyKey system -inc: top speed limiter, audio volume limiter, early low fuel warning, programmable sound chimes, Beltminder w/audio mute
- SOS Post Crash Alert System
- Seat belts -inc: pretensioners, energy management system, adjustable height in 1st row
- Belt-Minder feature
- Rear door child safety locks
- LATCH system on rear outboard seat locations
- Tire pressure monitoring system
MECHANICAL (9)
- 3.5L Ti-VCT V6 engine -inc: 3.39 axle ratio
- 4-wheel drive
- 58-amp/hr maintenance-free battery -inc: battery saver feature
- 200-amp alternator
- Trailer sway control
- Front recovery hooks
- Independent front/rear suspension
- Pwr steering
- HD front/rear brake calipers
EXTERIOR (17)
- Mini spare tire
- Silver roof rack side rails
- Body-color spoiler
- Upper body-color/lower black front/rear bumpers
- Black wheel lip molding
- Black lower bodyside cladding w/chrome accent
- Satin silver finish grille
- Bi-functional projector beam headlights
- Auto on/off headlights
- Fog lamps
- LED tail lamps
- Black folding heated pwr mirrors -inc: integrated blind spot mirrors, LED turn signals, approach lights
- 2nd/3rd row privacy glass
- Chrome door handles
- Front speed sensitive wipers
- Rear 2-speed intermittent wiper
- Easy fuel capless fuel filler
ENTERTAINMENT (2)
- (6) audio speakers
- Roof mounted antenna
INTERIOR (19)
- 60/40 split-folding 2nd row bench seat -inc: fore/aft 40 section adjustable seat
- 50/50 split-folding 3rd row seat
- Floor console w/armrest & storage
- Pwr windows w/1-touch driver & front passenger up/down
- SecuriLock passive anti-theft system
- Perimeter alarm
- Air filtration system
- Rear window defogger
- Leather-wrapped shift knob
- Overhead console w/lights & sunglass holder
- Color-keyed cloth sunvisors -inc: illum vanity mirrors
- 2nd/3rd seat rear map light
- 12V pwr points -inc: (2) front, (1) second row, (1) cargo area
- Bright Galvano over LA Grain appliques
- Front/rear scuff plates
- Grab handles -inc: (1) at passenger seat, (2) in 2nd row
- Illuminated entry
- Load floor tie-down hooks
- Cargo area hooks
| Door Handle Color - Chrome | Exhaust Tip Color - Chrome |
| Fender Lip Moldings - Black | Front Bumper Color - Body-Color |
| Grille Color - Silver | Mirror Color - Black |
| Rear Bumper Color - Body-Color | Rear Spoiler Color - Body-Color |
| Window Trim - Black | Rear Spoiler - Roofline |
| Exhaust - Dual Tip | Rear Trunk/Liftgate - Liftgate |
| Steering Ratio - 15.8 | Turns Lock-To-Lock - 2.7 |
| Air Filtration | Center Console Trim - Simulated Alloy |
| Dash Trim - Simulated Alloy | Door Sill Trim - Scuff Plate |
| Door Trim - Simulated Alloy | Floor Mat Material - Carpet |
| Floor Material - Carpet | Floor Mats - Front |
| Front Air Conditioning | Front Air Conditioning Zones - Single |
| Rear Air Conditioning Zones - Single | Shift Knob Trim - Alloy |
| Shift Knob Trim - Leather | Steering Wheel Trim - Leather |
| Floor Mats - Rear | Rear Air Conditioning - Independently Controlled |
| Steering Wheel Trim - Alloy | Assist Handle - Front |
| Assist Handle - Rear | Capless Fuel Filler System |
| Center Console - Front Console With Armrest And Storage | Cruise Control |
| Cupholders - Front | Cupholders - Rear |
| Multi-Function Remote - Keyless Entry | Multi-Function Remote - Trunk Release |
| Power Steering | Steering Wheel - Tilt And Telescopic |
| Steering Wheel Mounted Controls - Audio | Steering Wheel Mounted Controls - Phone |
| Storage - Accessory Hook | Storage - Cargo Tie-Down Anchors And Hooks |
| Storage - Door Pockets | Storage - Front Seatback |
| Storage - Sunglasses Holder | Power Outlet(S) - 12v Cargo Area |
| Power Outlet(S) - 12v Front | Power Outlet(S) - 12v Rear |
| Vanity Mirrors - Dual Illuminating | Keypad Entry |
| Multi-Function Remote - Panic Alarm | Overhead Console - Front |
| Cupholders - Third Row | Steering Wheel Mounted Controls - Cruise Control |
| Cargo Area Light | Reading Lights - Front |
| Reading Lights - Rear | Reading Lights - Third Row |
| Steering Wheel Mounted Controls - Multi-Function | One-Touch Windows - 2 |
| Power Windows - Lockout Button | Steering Wheel Mounted Controls - Voice Control |
| Rearview Mirror - Manual Day/Night | 4wd Type - Full Time |
| Abs - 4-Wheel | Axle Ratio - 3.65 |
| Braking Assist | Electronic Brakeforce Distribution |
| Front Brake Diameter - 12.8 | Front Brake Width - 1.18 |
| Front Stabilizer Bar | Front Suspension Classification - Independent |
| Power Brakes | Rear Brake Diameter - 13.0 |
| Rear Brake Width - .43 | Rear Stabilizer Bar |
| Rear Suspension Classification - Independent | Rear Suspension Type - Multi-Link |
| Roll Stability Control | Stability Control |
| Tow Hooks - Front | Traction Control |
| Hill Holder Control | Front Shock Type |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,380 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
