2013 FORD EXPLORER XLT
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1FM5K7D82DGB92202 |
| Stock Number | 26183B |
| Condition | USED |
| Year | 2013 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | XLT |
| Mileage | 208,455 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 24 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 290 @ 6500 rpm |
| Torque | 255 @ 4100 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 18.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4534 lbs |
| Length, Overall | 197.100 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.900 in |
| Height, Overall | 70.400 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Hill start assist
- 4-wheel antilock disc brakes
- 2nd generation dual front airbags
- 2nd generation dual front side seat airbags
- Front passenger sensing system
- Safety Canopy -inc: side curtain airbags, rollover sensor
- Reverse sensing system
- MyKey system -inc: top speed limiter, audio volume limiter, early low fuel warning, programmable sound chimes, Beltminder w/audio mute
- SOS Post Crash Alert System
- Seat belts -inc: pretensioners, energy management system, adjustable height in 1st row
- Belt-Minder feature
- Rear door child safety locks
- LATCH system on rear outboard seat locations
- Tire pressure monitoring system
MECHANICAL (8)
- 3.5L Ti-VCT V6 engine -inc: 3.39 axle ratio
- Front wheel drive
- 58-amp/hr maintenance-free battery -inc: battery saver feature
- 200-amp alternator
- Trailer sway control
- Independent front/rear suspension
- Pwr steering
- HD front/rear brake calipers
EXTERIOR (17)
- Mini spare tire
- Silver roof rack side rails
- Body-color spoiler
- Upper body-color/lower black front/rear bumpers
- Black wheel lip molding
- Black lower bodyside cladding w/chrome accent
- Satin silver finish grille
- Bi-functional projector beam headlights
- Auto on/off headlights
- Fog lamps
- LED tail lamps
- Black folding heated pwr mirrors -inc: integrated blind spot mirrors, LED turn signals, approach lights
- 2nd/3rd row privacy glass
- Chrome door handles
- Front speed sensitive wipers
- Rear 2-speed intermittent wiper
- Easy fuel capless fuel filler
ENTERTAINMENT (2)
- (6) audio speakers
- Roof mounted antenna
INTERIOR (19)
- 60/40 split-folding 2nd row bench seat -inc: fore/aft 40 section adjustable seat
- 50/50 split-folding 3rd row seat
- Floor console w/armrest & storage
- Pwr windows w/1-touch driver & front passenger up/down
- SecuriLock passive anti-theft system
- Perimeter alarm
- Air filtration system
- Rear window defogger
- Leather-wrapped shift knob
- Overhead console w/lights & sunglass holder
- Color-keyed cloth sunvisors -inc: illum vanity mirrors
- 2nd/3rd seat rear map light
- 12V pwr points -inc: (2) front, (1) second row, (1) cargo area
- Bright Galvano over LA Grain appliques
- Front/rear scuff plates
- Grab handles -inc: (1) at passenger seat, (2) in 2nd row
- Illuminated entry
- Load floor tie-down hooks
- Cargo area hooks
| Front Wheel Drive | Power Steering |
| Tires - Front All-Season | Tires - Rear All-Season |
| Aluminum Wheels | Temporary Spare Tire |
| Rear Spoiler | Automatic Headlights |
| Fog Lamps | Heated Mirrors |
| Power Mirror(s) | Integrated Turn Signal Mirrors |
| Privacy Glass | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | AM/FM Stereo |
| CD Player | MP3 Capability |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Telematics |
| Auxiliary Audio Input | Requires Subscription |
| Satellite Radio | Requires Subscription |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Cloth Seats | Bucket Seats |
| Driver Adjustable Lumbar | Passenger Adjustable Lumbar |
| Pass-Through Rear Seat | Rear Bench Seat |
| 3rd Row Seat | Floor Mats |
| Cruise Control | Adjustable Steering Wheel |
| Steering Wheel Audio Controls | Leather Steering Wheel |
| Power Windows | Power Door Locks |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Cruise Control | Immobilizer |
| Security System | A/C |
| Rear A/C | Rear Defrost |
| Front Reading Lamps | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Rear Reading Lamps |
| Auxiliary Audio Input | Power Outlet |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Traction Control | Traction Control |
| Stability Control | Driver Air Bag |
| Passenger Air Bag | Front Side Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Front Head Air Bag |
| Rear Head Air Bag | Rear Parking Aid |
| Driver Restriction Features | Child Safety Locks |
| Tire Pressure Monitor |
